Miejsce pamięci i edukacji – cmentarz Altglienicke

Klub PTTiK w Berlinie otrzymał wiadomość, iż Konsul RP w Berlinie serdecznie zaprasza do wspólnego spotkania na cmentarzu w Altglienicke w dniu 13 maja br. o godz. 16:00 – miejsca szczególnego dla naszej pamięci narodowej.

W zbiorowej kwaterze tzw. U1/U2 cmentarza pochowano anonimowo urny z prochami ponad 1370 osób, w tym 430 Polaków zamordowanych w obozach koncentracyjnych w Sachsenhausen, Buchenwaldzie i Dachau oraz pacjentów uśmierconych w nazistowskich ośrodkach zagłady usytuowanych w miejscowościach Hartheim, Bernburg, Grafeneck, Brandenburg i Hadamar, a także ofiar egzekucji w więzieniu Plötzensee.

 

Kwatera była przez dziesięciolecia zapomniana, dopiero we wrześniu 2021 r. utworzono tu Miejsce Pamięci i Edukacji – efekt niezwykłego, wieloletniego zaangażowania Pana Klausa Leutnera.

Proponuję Państwu wspólny spacer po miejscu pamięci. Naszymi przewodnikami będą oczywiście Państwo Alina i Klaus Leutner.

Spotkajmy się 13 maja i uczcijmy pamięć naszych Rodaków i wszystkich ofiar niemieckiego, nazistowskiego systemu terroru.

Z serdecznymi pozdrowieniami,

Marcin Król

Konsul RP

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie

Lassenstr. 19, 14193 Berlin

 

Informacje nadesłała Ela Potępska – przewodnicząca “PTTiK BERLIN”

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 153 Czytelników
Pin It