Noworoczne spotkanie z Polonią w Ambasadzie RP

 

wybrane aspekty z przemówienia Ambasadora Dariusza Pawłosia

13 stycznia Polska Ambasada RP w Berlinie zaprosiła przedstawicieli instytucji i organizacji polonijnych, by w przyjaznej atmosferze podsumować rok 2023. Ambasador Dariusz Pawłoś w swoim wystąpieniu wielokrotnie dziękował za dotychczasową aktywność wszystkim polonijnym organizacjom oraz indywidualnym działaczom za każdą formę aktywności na rzecz Polonii i Polaków. W szczególności dziękowano za wysiłek i zaangażowanie przy przeprowadzeniu ostatnich wyborów do Sejmu i Senatu w 2023 roku. Słowa podziękowania skierowane były dla tych działaczy i ludzi mediów, którzy kreują pozytywny wizerunek na rzecz Polski, a także za realizację interesów polskiej społeczności w Niemczech.

Odnośnie spraw polonijnych zarówno Ambasada RP w Berlinie, jak i Konsulaty Generalne RP w Niemczech – zdaniem Ambasadora Pawłosia – zawsze są otwarte na współpracę ze wszystkimi środowiskami, zainteresowanymi aktywnością polonijną, niezależnie od form, przy jednoczesnym wzajemnym poszanowaniu. Czy tak faktycznie jest? – zdania w tym temacie są podzielone. Konfliktów i nieporozumień w polskim środowisku było i jest bez liku, one nadal istnieją i pewnie trwać będą tak długo dopóki nie nastąpi inicjatywa spotkań wszystkich przedstawicieli środowisk polonijnych. Otwarta rozmowa to pierwszy krok do kompromisu i choć organy RP nie są arbitrem w sporach, to mogą być i chętnie będą podejmować rolę mediatora, aby łagodzić spory – powiedział Ambasador.

Ambasada (wraz z wydziałem konsularnym) oraz konsulaty generalne wspierają Polonię i Polaków, tworząc przyjazne ramy działalności, współfinansując niektóre przedsięwzięcia, wpisujące się w realizację polskiej polityki zagranicznej, w tym polonijnej. Ambasada i konsulaty zamierzają zorganizować forum dyskusji Polonii w formie np. polonijnych rad konsultacyjnych, które mają służyć wypracowywaniu metod i sposobów na usprawnienie komunikacji między sobą. Także realizację praw mniejszości czy promowanie Polski, jej języka i dorobku kulturalnego oraz gospodarki w państwie przyjmującym. Powoływanie Polonijnej Rady Konsultacyjnej będzie miało za zadanie stworzenie dodatkowego i poszerzonego forum dialogu z partnerami polonijnymi.

Rada nie powinna – zdaniem Ambasadora – współdecydować o działaniach placówki, powinna być jedynie ciałem konsultacyjnym z udziałem wybitnych ekspertów o uznanym autorytecie w środowisku polonijnym.

Główne plany na nadchodzący rok 2024 to: aktywizacja środowisk wokół ważnych rocznic oraz tematyki kulturalnej i sportowej;

marzec: 25. rocznica przystąpienia Polski do NATO;

maj: 20. rocznica przystąpienia do UE;

– sierpień: 80. rocznica Powstania Warszawskiego; we wrześniu 85. rocznica wybuchu II wojny światowej;

Kultura; w kwietniu opera Straszny Dwór Moniuszki, 5 maja dramat muzyczny Irena Admiralspalast.

Sport; starania o przeprowadzenie części trasy Tour de Pologne 2025 w Niemczech; Światowy Dzień Roweru i promocja Tour de Pologne; integracyjna rola sportu.

Inne; jubileuszowa (XX) edycja olimpiady języka polskiego przygotowywana w porozumieniu z Instytutem Kolbego,

Święta narodowe; Święto Konstytucji 3 Maja, a wcześniej Dzień Flagi i Dzień Polonii, Narodowe Święto Niepodległości 11 Listopada.

Otwarcie nowej Ambasady, a tym samym nowego Wydziału Konsularnego i Polonii.

Strona internetowa, Facebook i Twitter, X

Po części oficjalnej nastąpiła część kuluarowa przy lampce wina, kawie i wybornych ciasteczkach.

Moim zdaniem:  Byłoby dobrze, gdyby ludzie dobrej woli więcej dbali o interes ogólny, którego zadaniem jest doprowadzić do osiągnięć pozytywnych rezultatów, a nie tylko przez jakąś wybraną grupę czy jednostkę. Każdy człowiek jest częścią społeczną, dlatego właśnie wspólne dobro jest ważniejszą wartością od realizacji indywidualnych celów.

 

 

 

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 487 Czytelników
Pin It