Od Białegostoku do Berlina

Topografia Terroru w Berlinie jest najbardziej znanym muzealnym miejscem, gdzie pokazywana jest ponura przeszłość nazistowskich Niemiec, by nie została zapomniana  jej mroczna historia ku przestrodze!

27 lutego 2018 roku z okazji  90. rocznicy urodzin Heleny Bohle-Szacki przypomniane zostały  fragmenty  obozowego  życia na podstawie  wywiadu udzielonego w roku 2006 w ramach projektu „Zgładzeni, Białystok i jego Żydzi, która zmarła siedem lat temu  ”.

Od Białegostoku do Berlina taki nosił tytuł wyjątkowego wydarzenia o wyjątkowej Polce, która w kronikach polskiego Berlina zapisała się, jako ikona polskiej emigracji.

Ulrich Tempel z Fundacji Topografia Terroru  o życiu Heleny Bohle-Szackiej powiedzial, że dla dzisiejszego Europejczyka stanowi kwintesencję pogmatwanych losów mieszkańców Europy Środkowej w XX wieku.

– Na przykładzie  Bohle – Szacki studiować można pełną tragicznych wydarzeń niemiecką i polską historię w ubiegłym stuleciu – powiedziała dyrektor muzeum w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrueck, Insa Eschenbach.

Urodziła się w 1928 roku w Białymstoku, jako córka polskiej Żydówki i Niemca  w przedwojennym, wielokulturowym Białymstoku. W czasie wojny trafiła do obozów koncentracyjnych Ravensbrück i Flossenbürg.  Przeszła przez piekło niemieckich obozów.

Po wojnie powróciła do Polski, ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi, wykładała i projektowała modę. Była kierowniczką artystyczną domu mody Telimena i dziennikarką mody „Dziennika Łódzkiego”. Projektowała loga wielkich przedsiębiorstw, opakowania i reklamy kosmetyków, tworzyła rysunek żurnalowy. Na początku lat 60. pracowała dla Mody Polskiej w Warszawie.

Po antysemickiej nagonce wyjechała z Polski w 1968 roku i osiadła się w Berlinie Zachodnim. Wykładała grafikę w berlińskiej Lette-Schule, była też kierowniczką artystyczną galerii przy Klubie Inteligencji Katolickiej w Berlinie. Projektowała okładki do książek i robiła do nich ilustracje.

Berlińskie mieszkanie Bohle-Szackiej stało się przystanią dla artystów, pisarzy zza żelaznej kurtyny, bywali u niej z czasów komunizmu stypendyści niemieckich fundacji: Jacek Bocheński, Zbigniew Herbert, Wiktor Woroszylski, Ryszard Krynicki, Adam Zagajewski, Władysław Bartoszewski, bywali też emigranci: Sławomir Mrożek, Jerzy Lipman, Witold Wirpsza i jego żona Maria Kurecka” – przypomniała Czerwiakowski w eseju poświęconym Bohle-Szackiej.

Przysłuchując się  obozowym przeżyciom młodej Heleny wielu uczestników spotkania reagowało kamienną twarzą potrząsając głową ze zdumienia . Bohle Szacki  wspominała zapamiętane obrazy  z okresu dziecinstwa z perspektywy czasu, pomimo to słowa brzmiały w jej ustach strasznie.  To nieprawdopodobne, ażeby człowiek był zdolny do zbrodniczej  działalności na niewiarygodną skalę.

Wśród  licznie zgomadzonej publiczności większość stanowili znajomi i przyjaciele, dla których za życia była niedoścignionym wzorem kobiecości, prawdziwą damą. Niektórzy z obecnych przynieśli nawet kwiaty chcąc jakby w ten sposób złożyć hołd i okazać wdzięczność wielkiej Polce. Bliska znajoma ściskała pierścionek podarowany przez Lilkę, który widoczny był na palcu podczas projekcji filmu – wywiadu, przeprowadzony 2006 roku.

Odnajdywanie świadków historii,  utrwalenie ich przeżyć,  jak w przypadku Heleny Bohle Szacki to obowiązek wobec wszystkich ofiar ideologii naistowskiej, której nie wolno zapomnieć!  Ku przestrodze! ku przestrodze!

 

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 86 Czytelników
Pin It