Oktoberfest w Zjednoczeniu Polaków w Berlinie

Co kraj to obyczaj, zarówno Niemcy, jak i Polacy mają swoją tradycję – Dożynki . Polacy Święto Plonów, Niemcy Święto Piwa czyli Oktoberfest. Zjednoczenie Polaków w Niemczech świętowało zgodnie z niemiecką tradycyjną,tydzień temu świętowano polską tradycję podczas polonijnego grzybobrania. Jesteśmy tu i tam, więc tradycji stało się zadość…

Oktoberfest cieszy się już ponad 212-letnią tradycją. Po raz pierwszy festyn odbył się w 1810 roku z okazji ślubu bawarskiego księcia Ludwika, późniejszego króla Bawarii i księżniczki Therese von Sachsen-Hildburghausen. Jako miejsce wybrano łąki przed murami miasta (dzisiejsze Theresienwiese, czyli „Błonia Teresy”) i właśnie tam do dnia dzisiejszego odbywa się największe na świecie święto piwa.

Przez pierwsze lata Oktoberfest miał sportowy charakter, a zaledwie kilka razy, z powodu różnych wojen lub epidemii rezygnowano z organizacji imprezy. Pod koniec XIX wieku monachijski Oktoberfest nabierał coraz bardziej charakteru jaki ma dzisiaj, a w 1880 roku władze miasta zezwoliły na sprzedaż piwa.

Przez pierwsze lata Oktoberfest odbywał się w październiku, ale pod koniec XIX wieku uznano też, że ze względu na ładną pogodę, zwłaszcza babie lato, należy imprezę wydłużyć w czasie do dwóch tygodni, a jego początek przenieść na wrzesień. Ta tradycja utrzymuje się do dziś. Od 2000 roku weszła w życie dodatkowa reguła, w razie, gdy pierwsza niedziela października przypada na 1 lub 2 października, Oktoberfest trwa co najmniej szesnaście, a najwyżej osiemnaście dni.

Fotorelacja

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 416 Czytelników
Pin It