Pamięć i historia – Powstanie Warszawskie

Miesiąc sierpień zapisał się burzliwą kartą w historii Polski. Wydarzenia 1 sierpnia 1944 roku oraz Sierpnia 80’pokazuje heroiczną walkę  o wolność i niepodległość narodu polskiego.

 warszawa '12 390 (Medium)

 

Rozpoczęte Powstanie Warszawskie w dniu 1 sierpnia 1944 roku było największym niepodległościowym zrywem Armii Krajowej, największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Polsce. Na rozkaz Komendanta głównego gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” rozpoczęta została akcja „Burza”, która w założeniach miała potrwać kilka dni. To zbrojne wystąpienie przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim pokazało niebywałe bohaterstwo Powstańców i poświęcenie ludności cywilnej. Powstanie zakończyło się kapitulacją po 63 dniach walk. Poległo lub zostało zamordowanych przez Niemów 18 tys. powstańców i ok. 180 tys. cywilnych. Zakazane przez komunistyczne rządy publicznego oddawania hołdu Powstańcom społeczeństwo polskie nie wymazało z pamięci bohaterskiej walki. W 60. rocznicę wybuchu otwarto Muzeum Powstania Warszawskiego w którym znajduje się nowoczesna ekspozycja opisująca heroiczną walkę oraz niezwykłą codzienność powstańców. Muzeum jest wyrazem hołdu dla Warszawiaków, którzy walczyli i ginęli za niepodległą Polskę. Wśród licznie upamiętniających miejsc walczącej Warszawy stało się  tradycją składanie kwiatów i wieńców pod pomnikiem Armii Krajowej „Gloria Victis” (Chwała Zwyciężonym) na Cmentarzu Powązkowskim. W czasach gdy komunistyczne władze nie zezwalały na obchody rocznicy Powstania, rodziny poległych oraz żyjący powstańcy przychodzili na Powązki, by w milczeniu oddać hołd bohaterom zapalając znicze.

Będąc w Warszawie warto odwiedzić jedno najnowocześniejszych w Polsce Muzeum Powstania Warszawskiego, którego twórcą był ś.p. Prezydent Lech Kaczyński.

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 1 464 Czytelników
Pin It