Pamięć o przeszłości – Topografia Terroru

 „Topografia terroru“ – tak nazywa się dzisiaj teren, na którym w latach 1933-1945 znajdowały się najważniejsze instytucje nazistowskiego aparatu prześladowań i terroru: siedziba Tajnej Policji Państwowej (Gestapo), dowództwo SS Rzeszy i Służba Bezpieczeństwa (SD) SS i od 1939 roku także Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy. Budynki, które zostały częściowo zniszczone albo ciężko uszkodzone podczas ostatniej fazy II wojny światowej, zostały do 1956 r. zburzone. Historia tego miejsca popadła w zapomnienie i dopiero pod koniec lat 70. stopniowo powróciła do świadomości społecznej.

 W 1987 roku stworzono dokumentację, która od tego czasu informuje o historii tego miejsca i płynących stąd rozkazach popełniania zbrodni. Wraz z otwarciem nowego centrum dokumentacji w maju 2010 roku, ponad dwudziestoletni prowizoryczny charakter placówki dobiegła końca, a Fundacja Topografia Terroru może w pełni realizować swoje zadania: przekazywanie wiedzy historycznej o nazistowskim terrorze i zachęcanie do aktywnego zaangażowania się w tę historię jak i również jej konsekwencje po 1945 roku.Od wieków historia II wojny światowej nie jest tematem łatwym, mimo to jest nauką, która ciągle powinna być analizowana, dyskutowana, pokazywana dokumentacja,  ku przestrodze!

Wystawa „Topografia terroru” dzieli się na kilka części. Pierwsza z nich, to otoczenie budynku z Murem Berlińskim, wzdłuż którego powoli przesuwają się zwiedzający kontemplując czasy II wojny światowej. Druga, to wystawa znajdująca się w środku, pokazująca historie wszystkich instytucji terroru III Rzeszy, głównych ich przedstawicieli i ofiar. Trzecia część, to centrum dokumentacji, na które składają się biblioteka z 27. tys. woluminów, sale seminaryjne i archiwum. Całość uzupełniona jest wielkoformatowymi zdjęciami, kopiami dokumentów i mapami, a także makietami przedstawiającymi Berlin w czasie II wojny światowej.

Wystawa jest udostępniona bezpłatnie!

Część zewnętrzna jest zamykana po zmierzchu, najpóźniej o godzinie 20.00, zaś wnętrza można oglądać codziennie od godziny 10.00 do 20.00.

. https://www.topographie.de/topographie-des-terrors

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 138 Czytelników
Pin It