Pamięci ofiar II wojny światowej

Spotkanie i zwiedzanie na katolickim cmentarzu St. Hedwig w dzielnicy Berlina-Hohenschönhausen w piatek, dnia 2 września 2022r. o godz. 15.30.

 Adres cmentarza: St. Hedwig Friedhof, Konrad-Wolf-Straße 30-32, 13055 Berlin.

Początek września to kolejna rocznica wybuchu II. wojny św. i napaści na Polskę, to właśnie z tej okazji uczniowie szkoły partnerskiej „Manfred- von-Ardenne-Gymnasium“ z projektu „Odnaleziona przeszłośćco roku porządkują i czyszczą groby ofiar tj. ponad 1600 robotników przymusowych 12 narodowości, pochowanych na tym cmentarzu. Znajdują się tu groby ponad 200 Polaków.

Pilotem tego projektu z niemieckiej strony już od 13-tu lat jest nauczyciel historii w MvA-Gymnasium Rainer Seefeld, który wraz z uczniami tej szkoły chciałby uczestniczyć w naszym spotkaniu.

DEU, Berlin, 01.09.2014, 75. Jahrestag Ausbruch des Zweiten Weltkriegs – Courage-SchülerInnen gedenken gemeinsam
mit russischen und polnischen Jugendlichen der Opfer von Krieg und Zwangarbeit – Zum Gedenken an Opfer des Zweiten Weltkriegs verlesen SchülerInnen der Manfred-von-Ardenne-Schule die Namen von 100 Kindern auf dem St. Hedwig-Friedhof in Berlin-Hohenschönhausen. Es sind die Namen von Kindern von ZwangsarbeiterInnen, die das erste Lebensjahr nicht überlebten.
[ (c) Wolfgang Borrs, Wiener Str. 11, D-10999 B e r l i n, Mobile +49.171.5332491, www.borrs.de, mail@borrs.de; ]

Bohaterem projektu „Odnaleziona przeszłośćjest Tadeusz Łuczak, działacz AK, urodzony w 1916 roku w Głownie, (przypadkowo moje miasto rodzinne), który jako robotnik przymusowy pracował dla kolei „Deutsche Reichsbahn“. Jego zwłoki znaleziono przy torach kolejowych w pobliżu stacji Berlin-Kaulsdorf w dniu 24 stycznia 1944 roku i pochowano na cmentarzu.

O okolicznościach zesłania go na roboty przymusowe, o trudnej drodze poszukiwań miejsca pochówku oraz o genezie niemiecko-polskiego projektu szkolnego opowiemy podczas zwiedzania tego cmentarza.

Zapraszamy serdecznie do uczestnictwa w zwiedzaniu tego cmentarza oraz przekazania tej informacji do dalszych zainteresowanych placówek polonijnych.

Zapraszamy!

Alina i Klaus Leutner

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 673 Czytelników
Pin It