Podróże po Polsce – Pieniny

Z cyklu: Poznaj swój kraj

Wąwóz Homole to jedna z największych przyrodniczych atrakcji Pienin. Jest to głęboko wcięty, stromościenny wąwóz w Małych Pieninach na obszarze wsi Jaworki. Skalna część wąwozu jest V-kształtna i osiąga długość 0,8 km. Po wąskim dnie doliny płynie potok Kamionka. Na uwagę zasługują tutaj przede wszystkim jego niezwykłe i malownicze kaskady, które wprawiają w zdumienie. Stanowią one niebywałą inspirację dla artystów.

Nie sposób nie zauważyć także wysokich kolorowych ścian sięgających 120 metrów, zbudowanych z białego i czerwonego wapienia krynoidowego oraz fantazyjnego kształtu samych turni. W wąwozie obserwować możemy także bardzo bogatą florę porostów. Swoje schronienie znajduje tutaj także wiele zwierząt. W tym m.in. puchacz, sokolik pustułka czy jaszczur plamisty. Wąwóz Homole zawiera liczne osobliwości zarówno przyrody żywej jak i nieożywionej. Nic więc dziwnego, że obszar ten został objęty ochroną.

Na terenie wąwozu Homole niegdyś poszukiwano także cennych kruszców oraz ukrytych skarbów. Legendy dotyczące kosztowności ukrytych między skałami funkcjonują do dnia dzisiejszego.

Dnem wąwozu Homole prowadzi  także wygodna ścieżka (zielony szlak turystyczny) do Jaworek.  Po obu stronach kamienistej ścieżki wznoszą się malownicze skałki.  W korycie potoku znajduje się wiele głazów. Za rumowiskiem złożonym właśnie z wapiennych głazów dolina ulega rozszerzeniu i naszym oczom ukazuje się przepiękna panorama na najwyższy szczyt Pienin – Wysoką.  Można stąd wrócić do Jaworek (ok. 30 minut) lub kontynuować wycieczkę wspinając się na sam szczyt Wysokiej ( ok. 1 godziny i 30 minut).

Wąwóz HOMOLE jest częścią rezerwatu, który nosi nazwę Kanionu. Należą do niego także Czajakowa Skała i boczna część dolinki Koniowskiego Potoku.

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 1 443 Czytelników
Pin It