Polak z ukraińską nagrodą!

Polak z ukraińską nagrodą!
Władysław Bagiński, jako prezes Towarzystwa Kultury Polskiej im Rejmonta na Rówienszczyżnie, został nagrodzony odznaką honorową Władz Obwodu Rówieńskiego.

 Władysław Bagiński z  nagrodą
Nagroda przyznana za wielki wniosek w rozbudowę życia obwodu, aktywność społeczno-polityczną i kulturową, a także za zasługi w wspieraniu rozbudowy i wzmocnienie Ukrainy jako państwa demokratycznego. Pod czas wręczenia glowa Obwodowej Rady J. Kiczatyj powiedział że to jest także wyróznienie dla wszystkich Polaków Rówieńszczyzny, złożone na ręce prezesa Bagińskiego

medal Oprócz prezesa nagrody otrzymały jeszcze troje członków Towarzystwa im Rejmonta. Odznaki Ministerstwa Kultury Polski ” Zasłużony dla Kultury Polskiej” wręczono dla Czesława Chytrego (autora wielu prac o polakach na Wołyniu i Polesiu), Marii Zabrodzkiej i Anny Kolesnik. Szczególnym momentem dla wyróżnionych osób było otrzymanie medali z rąk konsula generalnego RP w Lucku Beaty Brzywczy.

Towarzystwo Kultury Polskiej im. Władysława Rejmonta w tym roku przeżywa 20 rocznicę funkcjonowania. Może pochwalić się aktywną działalnością miejscowych polaków w Ukrainie. Dziś ogarnia prawie 200 aktywnych członków. Są to mieszkańcy Równego polskiego pochodzenia w różnym wieku – starsi i młodsi, przy towarzystwie działają grupy nauki języka polskiego,  zespoły Przyjaźń i Faustyna, corocznie organizują Dni Polskiej Kultury w Równym, koncerty polskich artystów, z inicjatywy Towarzystwa powstał program radiowy „Weekend z Polską” na rozgłośni Radio Trek, a także członkowie Towarzystwa im Rejmonta biorą udział w iwentach zorganizowanych przez władze miejscowe szczególnie poświęcone tematom międzynarodowym i chlubnie prezentują polską kulturę i obyczaje.

na zdjęciu – pod czas koncertu z okazji Dni Kultury Polskiej w Równym, już po wręczeniu nagrody, Wład po środku, i dwaj prowadzących – za kulisami sceny głównej.  I nagroda Ministerstwa Kultury Polski „Zasłużony dla Kultury Polskiej

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 3 782 Czytelników
Pin It