Na początku każdego roku w organizacjach pozarządowych, Stowarzyszeniach, instytucjach następuje czas podsumowań za miniony okres działalności czyli rok 2023. Formuła zebrania jest zawsze ta sama, musi odbyć się walne zgromadzenie i zgodnie z porządkiem zebrania, nie może zabraknąć sprawozdania oraz ogólnych wniosków wynikających z informacji o działalności.
Polska Rada Związek Krajowy w Berlinie i jej przewodniczący Ferdynand Domaradzki 3 marca 2024 w swojej relacji przedstawił rezultaty i wnioski do dalszej działalności. Poruszył także kwestie o napotykanych trudnościach, ale także o okolicznościach sprzyjających, jak w przypadku niezwykłej przychylności nowej Pani burmistrz dzielnicy Reinickendorf Emine Demirbüken-Wegner, z którą Polska Rada ściśle współpracuje.
Rok 2023 był rokiem ważnych wydarzeń w życiu Polonii, wiele z nich ma cykliczny charakter, jak: Dzień Polonii i Polaków za Granicą, Wesoła Łąka, Polonijny Rajd Pieszy, Rocznicowe obchody podpisania Traktatu Polsko – Niemieckiego, Festyn rodzinny – Zabawa bez Granic, z okazji Niepodległości z polonijnym Płomieniem Niepodległości, Spotkania wigilijnego czyli Opłatek oraz wiele innych okolicznościowych wydarzeń, w których uczestniczyli przedstawiciele lub członkowie Polskiej Rady. Warto dodać w tym miejscu jeszcze inne aktywności Polskiej Rady, w których członkowie brali czynny udział, byli inicjatorami czy współorganizatorami takich wydarzeń, jak:
– udział w oficjalnej wizycie marszałka Senatu RP w Berlinie Tomasza Grodzkiego
– udział członków PR w w Polonijnym Festynie Sportowym w Hannowerze ,
– udział w jubileuszowych obchodach Klub PTTiK oraz Klubu Turystycznego im. Korfantego
– udział w spływie kajakowym w okolicach Kosobudza na rzece Pliszka
– udział w obchodach 74. Rocznicy wybuchu II Wojny Światowej
– udział w VI Światowym Zjeździe Polonii i Polaków z Granica w Warszawie
– aktywny udział w Polonijnym Forum na Forum Ekonomicznym w Karpaczu,
– udziału i współorganizacji w Kongresie Polskich Organizacji w Niemczech w Bonn
– zorganizowanie i udział w uroczystości żałobnej zmarłego członka Polskiej Rady – Christiana Cichomskiego, Piotra Świderskiego
– objęcia patronatu i udziału ze Zjednoczeniem Polaków w Berlinie w wyjazdowym spotkaniu „Na grzyby, na ryby” w pałacu Wiece koło Skwierzyny
– udziału 2 członków PR w komisjach wyborczych w wyborach parlamentarnych w Polsce.
Przewodniczący wymienił wiele małych i dużych inicjatyw z ramienia Polskiej Rady, a wszystko to miało na celu integrowanie środowiska polonijnego, które obecnie liczy parę tysięcy zwolenników, biorąc pod uwagę uczestnictwo w masowych imprezach.
Sprawozdanie zostało jednomyślnie zaakceptowane przez delegatów z 10 organizacji, podobnie, jak protokoły komisji finansowej i rewizyjnej.
W punkcie wolnych wniosków padały liczne propozycje dotyczące organizacji Dnia Polonii. Pojawiały się nieliczne krytyczne głosy, które będą poddawane pod dyskusję podczas posiedzeń Zarządu. Polska Rada wykazuje otwartość nie tylko na inicjatywy, ale też postuluje zaangażowanie się ludzi w konkretne działania. Nie wystarczy tylko sam pomysł, trzeba go jeszcze wcielić w życie, a to może wykonać tylko ta osoba, która zgłasza pomysł. Tak więc, do dzieła drodzy Polonusi, po prostu trzeba włączyć się w proces tworzenia programu o nowoczesne środki wyrazu.
O czym jeszcze mówiono?
Otóż, nie ulega wątpliwości, że działalność Zarządu Polskiej Rady w Berlinie z jej przewodniczącym Ferdynandem Domaradzkim to bardzo silna i struktura organizacyjna, która zyskała uznanie wśród polonijnej społeczności Berlina. Obecność Polskiej Rady w przestrzeni publicznej Berlina doceniana jest przez niemieckich przedstawicieli, począwszy od władz samorządowych, instytucje kulturalne, fundacje polsko – niemieckie aż po ministerialne urzędy. Tak, tak, to żadna ściema!
Niestety, aż tyle dobrego nie można powiedzieć o dotychczasowej polskiej władzy, dyplomacji czy instytucji sprawujących opiekę nad Polonią. Urzędnicy reprezentujący państwo polskie, nie partię, nie potrafiły obiektywnie wspierać działań Polonii niemieckiej, w tym Polskiej Rady.
Nikt z dyplomacji nie pojawiał się na wydarzeniach organizowanych przez Polską Radę, która popularyzowała polską kulturę, tradycję i historię, jako czynnik wzmacniający wspólnotę polską w Berlinie. W relacjach ze wszystkimi podmiotami reprezentowała wysokie standardy w dialogu społecznym, dlatego niezrozumiana była niechęć polskich władz do zorganizowanej Polonii w Berlinie. Czy ten stan nadal będzie trwał, to się dopiero okaże. Polska Rada ma zapewnienie od obecnego Ambasadora Dariusza Pawłosia, który deklaruje gotowość do współpracy dla dobra Polonii i Polaków w Niemczech. Trzymamy za słowo!
Komentarze
Artykuł przeczytało 305 Czytelników