Polonijni dziennikarze na Ziemi Małopolskiej

Niezwykle interesująco i pracowicie zapowiada się druga część szkolenia projektu „Wzmocnienie, rozwój i integracja mediów polskich i polonijnych za granicą”, organizowanego przez Fundację Nowy Staw, a współfinansowanego przez MSZ . Polonijnych dziennikarzy tym razem gościć będzie ziemia Małopolska, która znana jest z bliskich kontaktów z mediami polskojęzycznymi na emigracji. Media Polonijne służą nie tylko integracji polskiej diaspory, ale mają też znaczący wpływ na kreowanie pozytywnego wizerunku Polski poza granicami kraju.

Pierwszy etap pobytu rozpoczyna się w Krakowie, gdzie dziennikarze uczestniczyć będą w różnorodnych warsztatach szkoleniowych, np. „Jak zrealizować transmisję online – sprzęt, oprogramowanie, porady” czy „Dziennikarz polonijny w poszukiwaniu ciekawego i użytecznego tematu”. To tylko wybrane tematy z bogatego programu, jaki przygotowali organizatorzy. Przeglądając program szkolenia można pokusić się o stwierdzenie, że trafnie dobrano problematykę, tak by odpowiadała oczekiwaniom środowiska dziennikarzy polonijnych. Możliwość poznania meandrów nowoczesnych form komunikowania się w nowym świecie cyfrowym to wyzwanie, z którym niewątpliwie, prędzej czy później, każdy będzie musiał się zmierzyć.

Wielce obiecująco zapowiadają się wizyty w redakcji ”Tygodnika Powszechnego”, ale też u redaktorów gazety regionalnej „Sądeczanin”.

Najważniejszym jednak wydarzeniem będzie udział w otwarciu Forum Ekonomicznym Młodych Liderów w Nowym Sączu oraz Forum Ekonomicznym w Krynicy Zdroju. „Polskie Davos” to miejsce, gdzie rozstrzygają się plany gospodarcze na przyszłość . Motto tegorocznego Forum „Perspektywy nowego ładu” nawiązuje do przemian ekonomicznych, społecznych i politycznych w dobie światowego kryzysu. Obecność mediów polonijnych na Forum stanowić będzie nowe doświadczenie dziennikarskie, które pozwoli na zdobycie wiedzy z sektora ekonomicznego. W mediach emigracyjnych właściwie nie ma tematów z polskiej czy europejskiej ekonomii ponieważ ani politykom, ekonomistom czy biznesmenom nie zależało dotychczas na ich popularyzacji. Nie wiadomo dlaczego nie bierze się pod uwagę faktu, iż poza granicami kraju media polonijne mają dobre relacje ze światem biznesu.

Ciekawie zapowiada się uczestnictwo w wydarzeniu, które ma decydujący wpływ na rozwój gospodarczy Polski i pośrednio wszystkie inne dziedziny życia społecznego.

Krynica Zdrój szykuje się na przyjazd uczestników Forum Ekonomicznego. Kryniczanie, jak zwykle, cieszą się, że będą w centrum zainteresowania medialnego. Polonijnych dziennikarzy powita gościnny region, który malowniczymi krajobrazami ogrzeje serce i zadziała niczym balsam dla spragnionego polskości Polonusa!

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 2 022 Czytelników
Pin It