Jubileuszowy rok polskiej kultury

Spotkania z polską kulturą w Niemczech w 2016 roku miały szczególne znaczenie odbywały się bowiem z okazji 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, który dał nowy początek relacjom między Polakami a Niemcami.

Uroczystości jubileuszowe zakończyły się koncertem muzycznym w dniu 9 października w Admiralpalast w Berlinie. Na uroczystość przybyli polscy dyplomaci, niemieccy urzędnicy Senatu oraz licznie zgromadzona Polonia, w tym reprezentacje organizacji polskiej w Berlinie. W części oficjalnej głos zabrał JE Ambasador RP w Niemczech, profesor Andrzej Przyłębski, nowo mianowany na to stanowisko miesiąc wcześniej.

Pokazywanie kultury polskiej w Niemczech w roku jubileuszowym sprzyjało idei integracji pomiędzy sąsiadującymi narodami. Szeroko rozumiana kultura polska będąca częścią wspólnego dziedzictwa europejskiego staje się coraz bardziej znana. W Berlinie nie brakuje spektakularnych wydarzen polskich we wszystkich prestiżowych instytucjach kulturalnych, jak: filharmonia, muzea, galerie, teatry, biblioteka, opera czy kina. Polonia posiada bodaj najwiekszy wkład w promowaniu polskich artystów, kompozytorów, aktorów, malarzy, pisarzy na mapie kulturalnej Berlina. Dla niezorientowanych podaję, iż wystarczy poczytać polonijne portale, by przekonac się, jak bardzo polska kultura widoczna jest w Niemczech.

Wiele projektów i inicjatyw kulturalnych zostało specjalnie przygotowanych z okazji 25-lecia traktatu o dobrym sąsiedztwie, aby po prostu wspólnie świętować.  Spotkania muzyczne mają to do siebie, że zbliżają ludzi i narody, i ten cel przyświecał organizatorom koncertu.

W kilkugodzinnym programie artystycznym zaprezentował się młodzieżowy zespół taneczny Krakowiacy  prowadzony przez dyr. Ewę Kempa ze Szkoły Europejskiej Katharina Heinroth Grundschule. Zespół brawurowo wykonał suitę tańców polskich – od poloneza, mazurka, kujawiaka po skoczną polkę. Młodzi tancerze zachwycili publiczność nie tylko barwnymi strojami ludowymi, imponująca była ekspresja ruchowa płynąca z żywiołowości polskich tańców ludowych. Zespołowi Krakowiacy należą się słowa wielkiego uznania za zaangażowanie się w pielęgnowanie polskiej kultury na obczyźnie. Respekt dla opiekunki zespołu pani Ewy Kempa!

Wystąpiła też popularna na berlińskich scenach muzycznych Iwona Cudak z zespołem The Crazy Vibes, pełna ekspresji śpiewaczka o niezwykłych walorach wokalnych. W programie usłyszeliśmy znane światowe i  polskie utwory w indywidualnej aranżacji, Zawierające solowe elementy muzyczne na gitarze, kontrabasie i keyboardzie. Publiczność nagrodziła występ Iwony Cudak gromkimi  brawami.

Muzycznym wydarzeniem koncertu jubileuszowego był występ Grupy MozARTa. Zespół muzyków warszawskich znany jest na całym świecie, we czwórkę koncertowali w Niemczech, Szwecji, Francji, Szwajcarii, Słowacji, Czechach, Litwie, Ukrainie, Chinach, Japonii, Kanadzie i Ameryce. Genialny kwartet smyczkowy bawił publiczność berlińską wymyślnymi mariażami muzyki klasycznej, popu, rozrywki i kabaretu. Muzycy łączą artyzm i humor na najwyższym poziomie, wprowadzając publiczność w znakomity nastrój. Zespół zaoferował zaskakujące improwizacje muzyczne i zabawne wykonania światowych standardów połączone w nadzwyczajny kabaretowy spektakl. Zabawa była przednia, zrobiło się wesoło na widowni, ludzie zaczęli się uśmiechać do siebie. W dobrych nastrojach opuszczali koncert. Oby uśmiech na twarzy pozostał na zawsze, niczym na fotografii!

„Spotkania” odbywały się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Joachima Gaucka.

Projekt został zrealizowany dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów (BKM), Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz Konwentowi Organizacji Polskich w Niemczech EWIV.

I byłoby tak pięknie, gdyby w jednym z przemówień nie skrytykowano nas, Polonii berlińskiej, za to, że NAS TU W BERLINIE NIE WIDAĆ i że nie ma gdzie pójść, żeby zjeść po polsku! Chciałabym zapewnić wszystkich, również tych, którzy dopiero poznają nasze miasto, że widać nas jak najbardziej, że nawet w Polsce mówi się, iż jeśli chodzi o wydarzenia kulturalne, Berlin  jest drugim najważniejszym miastem polskim po Warszawie. I że nie tylko pracujemy tu naukowo, tworzymy kulturę i budujemy dobre imię Polski, ale też tańczymy, gramy, podskakujemy w rytm muzyki i jemy… Bardzo dobrze jemy, i to nie tylko wspaniałe pierogi w Pierogarni, ale zapraszamy na wykwintne obiady czwartkowe, gdzie całkiem inaczej interpretuje się swojski bigos i placki z jabłkami…

Zapraszamy!

Krystyna Koziewicz

 

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 1 679 Czytelników
Pin It