Przekaz Noworoczny

Ferdynand Domaradzki – Przewodniczący Polskiej Rady w Berlinie

 

Szanowni Panstwo!

Koncerty Noworoczne to tradycja, którą od wielu lat jako Polska Rada Związek Krajowy pielęgnujemy w Berlinie .

Jako organizacja parasolowa organizacji polonijnych w Berlinie skupiamy najstarsze nasze organizacje  i reprezentujemy interesy Polaków w Berlinie wobec przedstawicieli rządu w Polsce i w Niemczech. Naszym statutowym celem jest nie tylko pielęgnacja polskiej mowy i tradycji, ale praca na rzecz polsko- niemieckiego zbliżenia i integracji Polaków w Berlinie z zachowaniem naszej kulturowej niezależności. Zadania  te realizujemy w  oparciu o Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy Polską a Niemcami.

Cieszymy się z tego, że z nami współpracują obok organizacji działających od wielu lat, także  organizacje założone przez  Polaków mieszkających od niedawna w Berlinie. Na początku nowego roku, w czasie naszego Noworocznego Koncertu  staramy się wyróżniać najlepsze i najciekawsze projekty i działania Polonii i Polaków w Berlinie  odchodzącego roku przyznając statuetkę „Najlepszy z najlepszych”(wkrótce oddzielna relacja).

Koncert Noworoczny jest okazją do spotkania w miłej, odświętnej atmosferze, Polaków i Polonii  mieszkajacej w  Berlinie, z  niemieckimi partnerami, z Panem Ambasadorem Polski z przedstawicielami Ambadady RP , ale także z Konsulem Generalnym w Berlinie i  pracownikami  konsulatu.  Z czego się bardzo cieszymy. Jako przedstawiciel Polonii i Polaków  w Berlinie chcemy dziś podsumować miniony rok i cieszyć się świetną muzyką i  radosną atmosferą nowego roku.

Rok 2016 jako rok jubileuszu  1000- lecia powstania Państwa polskiego oraz 25-lecia podpisania „Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiedzy Polską a Niemcami” był bardzo ważyny i intensywny.

Jednakże miniony rok 2017 był nie mniej intensywny. Jako Zarząd Polskiej Rady staraliśmy się, jak najwiecej zrobić dla naszych organizacji i Polonii Berlina. Także i wszyscy członkowie Rady,  należący do  Stowarzyszeń: działacze polonijni, nauczyciele, wychowawcy, pisarze, malarze, animatorzy kultury, przedsiebiorcy, sportowcy, ludzie mediów pracowali na rzecz Polaków i Polonii mieszkających w stolicy Niemiec. Wielu z Państwa starało się uczestniczyć  w życiu kulturalnym polskiego Berlina, wielu aktywnie współtworzyło polską ofertę kulturalną , wielu starało się tworzyć ją współnie z nami. Jestem przekonany, że w życiu kulturalnym miasta w roku 2017  jako Polacy  byliśmy widoczni.  To jest nasz wspólny sukces.

Ważnym wyzwaniem dla Zarządu Rady Polskiej jest, aby zachęcać do współpracy wszystkie środowiska polonijne i pokazywać polską kulturę, tradycje, osiągnięcia oraz Polskę jako kraj nowoczesny, mający swoje stałe miejsce w Europie.

Naszym uczestnictwem w licznych projektach i aktywnością pokazaliśmy, że istnieje w nas Polakach wielka potrzeba spotykania się w polskim gronie, kultywowania polskich tradycji i pielęgnowania naszego związku z Polską , ale także aktywnego działania na rzecz dobrej wzajemnej wpółpracy pomiędzy Polską a Niemcami. Myślę, że w 2017r pokazaliśmy, że chcemy aktywnie angażować się w życie społeczne i kulturalne stolicy Niemiec.

Rok 2017 przywitaliśmy wraz z Państwem jak zwykle koncertem noworocznym z udziałem zespołu „ The Postmann” doskonale grającego muzykę Beatelsów oraz najbardziej zananych polskich zespołów.

Jako Zarząd Polskiej Rady zorganizowaliśmy imprezy, które wpisały się już na stałe do polonijnego kalendarza kulturalnego:

-13 Bal Polonii berlińskiej,  który tym razem odbył się w Barlinku w Ziemi Lubuskiej.

– 10 Spotkanie z okazji Dnia Kobiet

– 7 Festyn Polonijny OPEN AIR  z okazji Dnia Polonii i Polaków na Świecie z udziałem znakomitej piosenkarki „Urszuli”, prezentacją kultury województwa  lubuskiego oraz wielu berlińskich i polskich zespołów muzycznych.

–  16 Festyn Jesienny  w roku 2017 pod hasłem „Gry i Zabawy bez granic”

– latem proponowaliśmy rajdy turystyczne, spływy kajakowe do Polski,  wycieczkę na Ukrainę szlakiem polskiej kultury, a jesienią grzybobranie dla członków i sympatyków Rady Polskiej w Berlinie

– wspólnie z kołem turytycznym PTTK Berlin przywiataliśmy wiosnę  Polonijnym Rajdem Pieszym.

Wraz  ze Zjednoczniem Polaków 1  listopada zapaliliśmy świece  także  na grobach pierwszych nauczycieli języka polskiego w Berlinie,  berlińskich Polonusów oraz językoznawcy  prof. Aleksandra Bruecknera.

Składaliśmy kwiaty pamiętając o ofiarach II wojny światowej

Dla polonijnych dzieci w Berlinie zorganizowaliśmy warsztaty bożonarodzeniowe „ Odkryj piękno polskich zwyczajów i tradycji ludowych”, a dla Polonii berlińskiej tradycyjne spotkanie wigilijne połączone z coroczną zbiórką darów dla Domu Dziecka w Świebodzinie.

Z wielką radościa podziwialiśmy osiągnięcia polonijnych dzieci w ramach 5. Międzynarodowego Konkursu Literackiego oraz Konkursu Recytatorskiego zorganizowanego przez Polskie Towarzystwo Szkolne „Oświata”, które w tym roku będzie obchodzić 20-lecie reaktywowania Towarzystwa założonego przez mniejszość polską w Berlinie w roku 1876.

Cieszymy sie z sukcesów naszej mlodziezy skupionej w klubie pilkarskim FC Polonia. Podziwiamy kreatywność i pomysłowość zaożycieli kafejki jezykowej –„Sprachcafe”, uczestniczymy w spotkaniach obydwu  oddzialów klubu turystycznego PTTK Gorzowskiego i Międzyrzeckiego. Z przyjemnością odnotowujemy  koncerty w Zielonym Salonie organizowane przez Stowarzyszenie Polski w Gospodarce i Kulturze , otwarcie Galerii Uniwersytetu Trzech Pokolen.

..  Z entuzjazmem witaliśmy inicjatywy spotkan polonijnych organizowanych poza Rada. Wymienić  tu należy: Bal Polonii tradycyjnie organizowany przez czasopismo Kontakty -Panstwa Klon, spotkania rockowe w Piwnicy Nr. 1 u Wojtka Zawadzkiego, koncerty  zespołu” Stan Zawieszenia” oraz spotkania blusowe i rockowe, które od 10 lat  organizuje „Rock in Berlin”.

Wymienione wydarzenia są najlepszym świadectwem tego, że  Polonia w Berlinie żywo zaangażowana  jest w krzewienie polskiej kultury i podtrzymywanie związków z Polską, pielegnuje dziedzictwo kulturowe i aktywnie tworzy  polską kulturę  poza granicami Kraju.  Zarząd Polskiej Rady wypełnia swoją misje, by służyć Polonii berlińskiej  w  kreowaniu pozytywnego wizerunku Polaka  w Niemczech i tworzeniu dobrego oblicza naszego kraju w Berlinie . Jesteśmy przekonani, że w rodzinach o polskich korzeniach pielegnowana jest polska tożsamość i że nasze działania są dla Państwa ważne.

Drodzy Rodacy,

6 stycznia 2018roku w święto Trzech Króli skoczek Kamil Stoch w Turnieju Czterech Skoczni pokonał jako drugi na świecie wszystkie cztery skocznie. Przez 16 lat Niemiec Sven Hannawald był jedynym skoczkiem, który w Turnieju Czterech Skoczni skompletował Wielkiego Szlema. Obiecał, że jako pierwszy pogratuluje KamilowinStochowi, jeśli wygra także w Bischofshofen. I słowa dotrzymał.

To co kiedyś przeszkadzało i irytowało, sportowa wspólnota Polaków i Niemców, jest dziś akceptowana jako najnormalniejsza rzecz pod słońcem. Wszyscy Polacy i Niemcy kochamy Lewandowskiego, Boruca, Podolskiego, Błaszyczykowskiego i Piszczka. P

Przepomnijmy dowcipne słowa Hanawalda po zwycięstwie Polaka: „ Jest nas dwóch w klubie. Nareszcie mogę z kimś porozmawiać, dotychczas mogłem prowadzić monologi”

Kiedy patrzę na polsko-niemieckie stosunki, mogę powtórzyć za Hanawaldem: nareszcie możemy rozmawiać, nie musimy prowadzić monologów po dwóch stronach grnicy, nareszcie możemy prowadzić dialog , a dzięki Traktatowi o dobrym sąsiedzctwie , rozmawiamy dość intensywnie. Myślę, że DIALOG to wielkie osiągnięcie. Bądźmy zatem dumni z tego co osiągnęliśmy, bądźmy dumni z Kamila Stocha i uczmy się od sportowców: SZANUJMY SIĘ. Tego życzę wszystkim Wam drodzy Rodacy i sobie w tym rozpoczynającym się właśnie 2018 roku.

Rok 2018 zapowiada się oczywiście pracowicie. To rok w którym obchodzimy 100- lecie odrodzenia Polski po 123 latach niewoli, to Rok Niepodległej. Liczymy na dalsza efektywną współpracę  z konsulatem RP w Berlinie,z wszystkimi instytucjami wspierajacymi nasza polonijna dzialalność w Niemczech i w Polsce.

Pragnę podziękować wszystkim, którzy wspierali naszą działalność w roku 2017.. Mam nadzieję na dalsze nasze wspólne działania dla dobra Polaków w Berlinie i dla dobra naszej Ojczyzny i dla dobra stosunków polsko-niemieckich.  Jest to nasz wspólny wkład w budowanie silnej polskiej i europejskiej  społeczności.

Bardzo serdecznie dziekuje za dotychczasowe finansowe wsparcie  ze strony MSZ z Warszawy,  jak również Urzędu Pełnomocnika Rządu Federalnego ds.Kultury i Mediow Republiki Federalnej Niemiec

Szczególne podziękowanie przekazuje Burmistrzowi dzielnicy Reinickendorf Panu  Frankowi Balzerowi za wieloletnie wsparcie przy organizacji Dnia Polonii w naszej dzielnicy Reinickendorf.

Na koniec chciałbym złożyć wszystkim Panstwu najserdeczniejsze życzenia noworoczne. Życze wielu interesujacych pomysłów i inicjatyw, a w życiu rodzinnym i zawodowym wiele pomyślności  i szczęścia oraz zdrowia i sił do pracy w organizacjach polonijnych.

Wszystkiego najlepszego!

Ferdynand Domaradzki – przewodniczący Polskiej Rady w Berlinie.

Poniżej fotorelacja z przebiegu uroczystości z okazji Nowego Roku 2018

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 1 745 Czytelników
Pin It