„PTTiK BERLIN” zaprasza w maju na spacer po Placu Poczdamskim i jego okolicach z zakończeniem w Parku Tiergarten. Spotykamy się w sobotę, tj. 20.05.2021 o godz. 11: 00 przy zegarze na Placu Poczdamskim.
Plac Poczdamski (Potsdamer Platz) rozciąga się na przestrzeni 50 ha. Nazwa placu związana jest z nieistniejącą już dzisiaj bramą miasta Potsdamer Tor, którą zaprojektował i wykonał Karl Friedrich Schinkel w 1831 roku na zachodnim krańcu placu, a wcześniej należącą do zbudowanego w latach 1734–1737 berlińskiego muru celnego i akcyzowego. Po likwidacji tego muru utworzył się po przeciwnej stronie bramy ośmiokątny plac (Leipzigr Platz) i w ten sposób powstał pewnego rodzaju podwójny plac wraz placem Poczdamskim. W 1838 przy placu Poczdamskim zbudowano dworzec kolejowy, końcowy drugiej w Niemczech i pierwszej w Prusach kolei, a w 1902 stację pierwszej linii berlińskiego metra natomiast S-bahn w 1936 roku.
W latach 20-tych oraz 30-tych był jednym z najruchliwszych placów w całej Europie. Jednak najbardziej sławny stał się w latach 20-tych, kiedy to wraz z Alexanderplatz stanowił serce berlińskiego życia nocnego. W 1924 na placu zamontowano pierwszą w Niemczech (i w Europie) sygnalizację świetlną.
Dzisiaj Plac Poczdamski tworzy kilka absolutnie nowoczesnych zespołów urbanistycznych zaprojektowanych przez światowej sławy architektów pod kierownictwem włoskiego architekta Renzo Piano, gdzie zastosowano nowoczesne technologie ekologiczne z wykorzystaniem energii słonecznej i wód deszczowych. Do tych zespołów nalezą oprócz Sony Centrum z 10 budynkami Kolonnadenplatz z pięcioma 7 -piętrowymi budynkami i parkiem imienia austriackiej aktorki Tilly Durieux, Quartier Potsdamer Platz wraz z dziewiętnastoma rożnymi budynkami, wieżowcem Kollhoff Tower i Deutsche Bahn oraz Arkadami handlowymi, kinem Cinema XX, budowanymi kiedyś przez firmę Daimler Benz, park Henrietty Herz, Beisheim-Center, zespól luksusowych apartamentów i hoteli.
Po obejrzeniu placu i jego okolic dotrzemy do ogrodu Tiergarten, który jest pełen niespodzianek o każdej porze roku, a zwłaszcza w maju, kiedy to przyroda powraca do życia po zimowym śnie i dostojnie ukazuje otwarte pąki rododendronów czy magnolii. Natomiast pośród zazielenionych już drzew i pachnących kwiatów będziemy mogli podziwiać tzw. zielone salony i gabinety oraz odkrywać zapomniane pomniki i romantyczne mostki.
W imieniu „PTTiK BERLIN“ na spacer zaprasza Elżbieta Potępska, przewodnik po Berlinie i Poczdamie.
Propozycja spaceru jest bezpłatna i nie dajemy grupowego ubezpieczenia.
Komentarze
Artykuł przeczytało 389 Czytelników