Relacja – Śladami zakładów Borsiga

PTTiK BERLIN” – Polonijne Towarzystwo Turystyczne i Kulturalne Berlin to nieformalna grupa, której korzenie tkwią w założonym 16.XI.2007 roku klubie „PTTK Berlin“.

Zmiana nazwy grupy nastąpiła 12.XI.2018 roku po odłączenia klubu „PTTK BERLIN“ od macierzystego oddziału PTTK Ziemia Gorzowska w dniu 05.11.2018 w wyniku ogólnopolskich zmian w strukturach PTTK.

Nieprzerwanie od 2007 roku „PTTiK BERLIN” oferuje nieodpłatnie zarówno swoim członkom (oprócz wewnętrznych spotkań, wędrówek, wycieczek rowerowych i kajakowych), jak i Polonii Berlińskiej każdego miesiąca w języku polskim spacery otwarte, ogłaszane wcześniej w „Kontaktach”, na blogu polonijnym Krystyny Koziewicz oraz na stronie www.blog-polonia.pl; www.pttik-berlin.de

Działalność „PTTiK Berlin” przyczynia się wprawdzie do integracji środowiska polonijnego, lecz przede wszystkim ma na celu pielęgnowanie języka polskiego oraz poznawanie coraz bardziej Berlina i jego okolic.

Tekst: Ela Potępska

 

Spacery tematyczne z przewodniczką turystyczną po Berlinie i Brandenburgii Elą Potępską to wspaniałe połączenie piękne z użytecznym, stanowi doskonałą okazję na poznanie najważniejszych wydarzeń w historii Berlina. Zainteresowanie spacerem po byłym imperium Borsiga w berlińskiej dzielnicy Tegel było duże, zgłosiło się wiele osób, które od lat tworzą zgraną grupę. Tym razem przybyło sporo nowych spacerowiczów by usłyszeć od przewodniczki Eli wiele barwnych historii zakładów Borsiga – największego producenta lokomotyw w Europie.

Z kart historii:

Borsig został założony przez Augusta Borsiga w 1837 roku , już w 1841 r. budowała lokomotywy parowe . Około 1875 roku była to, wraz z amerykańską firmą Baldwin , jedna z największych fabryk maszyn Potomkowie Borsiga utworzyli w 1898 roku na obszarze 22,5 ha na Teglu nowy zakład produkcyjny z własnym portem oraz osiedle mieszkaniowe Borsigwalde dla ponad 5000 swoich pracowników. Do roku 1902 fabryka Borsiga wyprodukowała 5000 lokomotyw, a w kilka lat później zbudowała dla Berliner Sportpalast pierwszy na świecie sztuczny tor lodowy. Już po 10 latach Borsig stał się największym producentem lokomotyw w Europie, albowiem wyprodukował w tym czasie ponad 10 000 lokomotyw. W latach 20- tych zmieniło się nieco zapotrzebowanie na lokomotywy, wiec produkował wtedy pod patronatem AEG również maszyny rolnicze. Natomiast podczas II wojny światowej Borsig przestawił się na przemysł zbrojeniowy i zatrudniał w tym czasie oprócz swoich pracowników także przymusowych pracowników sprowadzonych z terenów okupowanych. Pod koniec wojny większa cześć zakładu została zniszczona, natomiast te części, które pozostały zdemontowała Armia Czerwona. W latach 50-tych zaczęto produkować ponownie, ale już tylko maszyny przemysłowe. Po 20 latach zakład został przejęty przez byłe AG Babcock z Oberhausen i Borsig korzystał wtedy zaledwie z niewielkiej części swoich zabudowań. W 1988 roku posiadłość zakładu przeszła w ręce Senatu miasta i już na początku lat 90- tych wstrzymana została całkowicie produkcja.

z mikrofonem przewodniczka PTTiK Berlin – Ela Potępska

 

 

Pogoda spacerowiczom dopisała, nastroje też , kondycja fizyczna zwyżkowała- zrobiliśmy 8.000 kroków w ciągu półtorej godziny. Po spacerze odbyło się tradycyjne spotkanie w kawiarence w hali byłych zakładów Borsiga, gdzie obecnie znajduje się Centrum Handlowe.

Wielkie dzięki dla inicjatorki polonijnych spacerów – Eli Potepskiej!

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 701 Czytelników
Pin It