02 maja 2021
foto: Stefan Dybowski
Droga Polonio Berlina! Drodzy Przyjaciele!
Dzień Polonii i Polaków za Granicą to święto, które obchodzone jest na całym świecie. Na obczyźnie przebywa dziś 20 milionów Polaków. Nasi rodacy są niemal wszędzie – w Anglii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Francji, Ukrainie, Białorusi czy Australii, ale nawet w tak egzotycznych krajach jak Nowa Zelandia, Turkmenistan, Etiopia, Madagaskar czy Uganda. W Niemczech jest nas ok. 2 milionów.
Nasze święto ustanowione zostało w 2002 roku z inicjatywy Senatu RP, który przychylił się do apelu uczestników II Zjazdu Polonii w Pułtusku w 2001 roku i przyjął uchwałę ustanawiającą święto dedykowane Polakom zamieszkałym poza granicami swojej ojczyzny.
Uchwała ta mówi o zapewnieniu emigrantom praw mniejszości narodowej, rozwijaniu ojczystego języka i promowaniu polskiej kultury. Opiekunem Polonii jest Marszałek Senatu. Cel, który przyświeca inicjatorom to podkreślenie wkładu Polonii w odzyskiwanie przez nasz kraj niepodległości, pomocy udzielanej ojczyźnie w najtrudniejszych momentach oraz za wierność i przywiązanie do polskości.
W Berlinie Dzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzimy tradycyjnie spotykając się na wielkim festynie polonijnym. W zeszłym roku pandemia zmusiła nas do pozostania w domach. W tym roku po raz drugi apelujemy do Państwa, abyście celebrowali ten dzień w Waszych rodzinach zgodnie z zachowaniem obowiązujących przepisów. Jesteśmy pewni, że już niedługo będziemy mogli świętować go wspólnie. Po osiągnięciu odporności zbiorowej, po wakacjach planujemy zaprosić wszystkich do wspólnego świętowania jak zwykle przed ratusz Reinickendorf.
Dzisiaj prosimy o cierpliwość, odpowiedzialność i dbanie o siebie nawzajem.
Z okazji DNIA POLONII składamy berlińskiej Polonii i wszystkim Polakom mieszkającym poza granicami Polski życzenia zdrowia i wytrwałości w przezwyciężaniu pandemii, radości i satysfakcji w życiu osobistym i zawodowym oraz wielu sił i inicjatyw do budowania naszej wielkiej polonijnej wspólnoty poza granicami Kraju.
Zarząd Polskiej Rady Związku Krajowego w Berlinie
Komentarze
Artykuł przeczytało 1 044 Czytelników