Spotkanie Wigilijne Polonii – 2019

Polonijne spotkania wigilijne organizowane przez Polską  Radę Związek Krajowy w Niemczech to celebrowanie polskości w jej tradycyjnej formie. Z dala od Ojczyzny, a mimo wszystko zgodnie z polskimi zwyczajami przy świątecznie udekorowanych stołach spotykają się Polacy na zaproszenie przewodniczącego Ferdynanda Domaradzkiego wraz z członkami Zarządu. Tak nakazuje tradycja, by w kraju emigracji, z dala od bliskich stół wigilijny w symboliczny sposób jednoczył Polaków zamieszkałych za granicą. To tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie, która przetrwa, jeśli będziemy dbali o jej pierwotną formę bez wykluczenia kogokolwiek ze wspólnoty polskiej.

W historycznej Sali Laabsaal w Alt Luebars  14 grudnia 2019  działacze polonijni zasiadając do wigilijnego stołu dawali tym samym przykład w budowaniu jedności wspólnoty polonijnej.  Chcemy być razem, tu i teraz w czasach, kiedy  różnice światopoglądowe odbierane są niekiedy jako wrogie, a nie jako zwykły przeciwnik, nie akceptujący tej czy innej ideologii.

Wigilia na obczyźnie ma swój niepowtarzalny klimat,  sami dla siebie tworzymy stół biesiadny przygotowując potrawy wzbogacając menu wigilijne o regionalne potrawy przy hojnym wsparciu  polonijnych przedsiębiorców. Najważniejsze jest jednak to, byśmy wszyscy mieli poczucie, że w multikulturowym Berlinie  stanowimy jedną wielką polską rodziną! Krystyna Koziewicz

poniżej tekst Małgorzaty Tuszyńskiej

SPOTKANIE WIGILIJNE POLONII 2019

W drugą sobotę adwentu Polonia Berlina spotkała się, jak co roku w przepięknie udekorowanej Laabsaal na Lübars, aby podzielić się opłatkiem i zaśpiewać „Bóg się rodzi, moc truchleje”. Na spotkanie przybyli przedstawiciele Zarządów i działacze polonijni najstarszych organizacji polonijnych, animatorzy kultury, polonijni artyści, aktorzy, nauczyciele, wychowawcy, dziennikarze i przedstawiciele mediów oraz berlińscy politycy i przyjaciele Polskiej Rady Związku Krajowego w Berlinie wypełniając całkowicie 170 miejsc przygotowanych dla gości. Nie zabrakło polonijnych milusińskich, uczniów Towarzystwa „Oświata”, którzy rozpoczęli spotkanie intonując „Cichą noc”. Teatr„Bez Paniki” przedstawił polską wigilijną opowieść.

Z programem artystycznym przyjechali wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego ze Świebodzina, któremu od wielu lat Polska Rada przekazuje paczki świąteczne. We wzruszającej pantomimie pokazali oni współczesne problemy młodzieży zmagającej się z wyzwaniami wieku młodzieńczego. Polonusom, głęboko zapadło w serce, przesłanie wyśpiewane ze sceny przez młodzieńców ze Świebodzina zachęcające do respektowania siebie nawzajem i miłości bliźniego. Podobnie jak bożonarodzeniowe życzenia przewodniczącego frakcji CDU w Senacie Berlina Burkarda Dreggera, który z uznaniem wskazywał na zasługi Solidarności w obaleniu reżimu komunistycznego w Europie oraz na rolę Polski i Polonii w nadawaniu jej obecnego kształtu. Nie zabrakło podziękowań ze strony berlińskiej Maltezy za współpracę przy projekcie skierowanym do bezdomnych w Berlinie. Przełożona berlińskiej Maltezy, Carmen Ripoll dziękowała działaczom Polskiej Rady za wsparcie dla tych najbiedniejszych z biednych, wskazując na fakt, iż bez współpracy z Polską Radą realizacja projektu byłaby nie możliwa.

W imieniu burmistrza dzielnicy Reinickendorf Franka Balzera życzenia bożonarodzeniowe skierowała do Polonii kierownik sekretariatu Margaret Pawelski. Z satysfakcją wskazała na fakt, iż największe polonijne imprezy w Berlinie realizowane są przez Polską Radę w dzielnicy Reinickendorf, bowiem dzięki wieloletniej współpracy udało się stworzyć atmosferę, że Polacy czują się tu jak w domu.

Przewodniczący Polskiej Rady Ferdynand Domaradzki składając życzenia świąteczne przypomniał tych, którzy odeszli wspominając m.in. Agnieszkę Blotschinki, Halinę Rometzki, Haralda Alexa, Tadeusza Śniadeckiego- prześwietnych polonijnych działaczy, artystów, nauczycieli. Podziękował także Ambasadorowi RP w Berlinie i Departamentowi MSZ d.s. Współpracy z Polonią i Polakami na świecie za wsparcie finansowe. Szkoda, że na spotkaniu zabrakło przedstawicieli Konsulatu, aby podziękowania te odebrać osobiście. Tradycyjnie już nomimowano kandydatów wyróżnionych w roku 2019 statuetką „Najlepszy z najlepszych” przyznawaną przez Polską Radę w uznaniu za pracę na rzecz Polonii w Berlinie. Gratulacje nominowanym: Barbarze Rejak, Jackowi Tyblewskiemu i Joannie Trümner w imieniu Zarządu przekazała wiceprzewodnicząca Małgorzata Tuszyńska. Zaprosiła zebranych na uroczystą galę, która odbędzie się 19 stycznia 2020,poprzedzając polonijny Koncert Noworoczny. Polonijne zespoły „Stan Zawieszenia” i „Bloody Kishka” porwały Polonusów do wspólnego kolędowania zapewniając wspaniałą bożonarodzeniową atmosferę. Gospodarze przygotowali wystawę fotograficzną z wypraw członków Rady na Ukrainę. Miłośnikom polskiej kuchni nie zabrakło oczywiście tradycyjnych wigilijnych potraw: pierogów z kapustą i grzybami, śledzi, sałatek, klusek z makiem czy makowca. Wigilijne zapachy i adwentowa atmosfera radosnego oczekiwania na nadejście Chrystusa splatały się ze sobą dając zebranym poczucie prawdziwej polonijnej wspólnoty.

 

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 1 463 Czytelników
Pin It