Zjednoczeni w polskiej tradycji

 

Czas adwentu w Niemczech przeżywa się bardzo podniośle, to czas niezwykle bogaty w liczne tradycje i zwyczaje.  Niemcy  wręcz uwielbiają ten magiczny czas, tłumnie odwiedzają jarmarki bożonarodzeniowe (niem. Weihnachtsmarkte), które na stałe wpisały się w krajobraz wielu niemieckich miast. Tradycja bożonarodzeniowych jarmarków zagościła na dobre także w polskich miastach, ale panująca na nich atmosfera trudno jest porównać z tą, którą czuć na niemieckich jarmarkach.

Niemcy w czasie adwentu spotykają się w kościołach na koncertach z kolędami, w zakładach pracy i instytucjach  państwowych organizowane są  Weihnachtsfeier, na które zapraszani są  także przedstawiciele Polonii berlińskiej. Polacy zamieszkali w Niemczech  celebrują polską tradycję nieco inaczej, po prostu po polsku.  Spotykamy się przy wspólnym stole, spożywamy potrawy wigilijne, dzielimy się opłatkiem i śpiewamy kolędy.

Najstarsza i najbardziej żywotna organizacja w Berlinie Zjednoczenie Polaków  (w 202o r. obchodzić będzie 65 lecie) co roku organizuje uroczystą wigilię  dla członków oraz polonijnych działaczy z Polskiej Rady i Biura Polonii. W tym miejscu warto dodać, iż wśród obecnych na wigilijnym spotkaniu obecna była Małgorzata Witteck, której członkostwo trwa nieprzerwanie od 50 lat.   Brawo, życzymy dużo zdrowia!

Polskie Wigilie mają od stuleci swój specyficzny tradycyjny klimat, przywiązanie do tradycji przechodzi z pokolenia na pokolenie. Na emigracji  wigilijne spotkania  to dla Polaków szczególny czas, zwyczaj wspólnego celebrowania najpiękniejszych świąt, jakim jest Boże Narodzenie. Każdy zna te piękne chwile, kiedy dzieląc się opłatkiem składamy sobie życzenia. Nowo wybrana przewodnicząca  Zjednoczenia Polaków w Berlinie Elżbieta Michalak wielką wagę przywiązuje do pielęgnowania polskich zwyczajów bożonarodzeniowych.  Podczas tych spotkań nie żałujemy sobie czułych gestów, obejmując się, ściskamy, całujemy i radujemy się sobą. Ten cudowny czas bycia naprawdę razem, godzina, którą między sobą nazywamy „godziną całowania się” i sporządzania przepysznych potraw.

Zdjęcia oddają niepowtarzalny klimat wspólnej wigilii przygotowanej przez wszystkich członków Zjednoczenia.

 

 

 

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 515 Czytelników
Pin It