W ramach partnerskiej współpracy pomiędzy berlińską dzielnicą Friedrichshain-Kreuzberg a Szczecinem w dniu 18 listopada 2015 na drugim piętrze ratusza Kreuzberg odbyło się uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej zatytułowanej „Stettin – Der Zweite Blick”.
Wystawę zorganizowały działające przy władzach dzielnicy Stowarzyszenie Städtepartner Stettin, które istnieje od 20 lat (2016 będzie 20), jest to klasyczna organizacja polsko-niemiecka oraz szczeciński Dom Kultury Klub Skolwin.
Skolwin to odległa i mało komu znana dzielnica Szczecina, a wystawa prezentuje dorobek dwóch zorganizowanych tam edycji konkursu fotograficznego dla amatorów.
Tym ciekawsze jest, że wystawa daleka jest od poziomu fotografii amatorskiej, a jej poziom, forma i treść z pewnością zaskoczyły wszystkich, nawet tych dla których Szczecin na co dzień jest zdawałoby się bez tajemnic. Pełne ekspresji, a jednocześnie romantycznie ujęte w „stopklatce” obrazy miasta wprawiają widza w zadumę, ale jednocześnie świadczą o profesjonalizmie ich twórców.
Mieliśmy okazję poznać piękne, historycznie dwukulturowe, miasto, od strony na co dzień niezauważalnej, spostrzeganej oczyma zakochanych w nim twórców artystycznej fotografii.
W wernisażu udział wzięli Sascha Langenbach, rzecznik prasowy dzielnicy Friedrichshain-Kreuzberg pan Uwe Gero, pracownik biura burmistrza dzielnicy, członkowie Stowarzyszenia Städtepartner Stettin i zaprzyjaźnionego stowarzyszenia Partnerstwo miast z Kadiköy – dzielnica Istambułu, dziennikarze prasy polonijnej, członkowie berlińskiej Polonii, ale też mieszkający w Berlinie niemieccy i tureccy przyjaciele Polski, Polaków i Szczecina.
Niestety, jak zwykle, w tym kulturalnym przedsięwzięciu, w tym świadectwie ożywionych stosunków polsko-niemieckich wynikających z oddolnej inicjatywy i pięknego osobistego zaangażowania, zabrakło przedstawicieli władz dużych instytucji polskich i polonijnych, oraz przedstawiciela ambasady Polskiej. Z pewnością nie wystawia to nam, polskiej wspólnocie, dobrego świadectwa i świadczy o małym zainteresowaniu tych instytucji działalnością małych organizacji polskich i polsko-niemieckich działających poza granicami naszego państwa.
Na pocieszenie dodam, że wystawa w Rathaus-Kreuzberg przy Yorkstrasse 4-11 potrwa do 10 grudnia tego roku.
Organizatorzy serdecznie zapraszają a ja polecam.
Tekst: Roman Zygmunt Brodowski
Foto: Krystyna Koziewicz
Komentarze
Artykuł przeczytało 1 662 Czytelników