UCHWAŁA UCZESTNIKÓW III EUROPEJSKIEGO FORUM MEDIÓW POLONIJNYCH

Uczestnicy „III Europejskiego Forum Mediów Polonijnych” (EFMP) w Warszawie i Pułtusku dziękują organizatorowi konferencji, Zrzeszeniu Organizacji Polonijnych w Szwecji oraz współorganizatorom Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” i Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych za zorganizowanie tegorocznego Forum.

Zarówno organizatorzy, jak i uczestnicy dziękują Marszałkowi Senatu RP za objęcie Forumpatronatem honorowym oraz TVP Polonia za udzielenie patronatu medialnego.

Dziękujemy za obecność na Forum wicemarszałka Senatu RP Marii Koc, która dokonała otwarcia Forum, wicemarszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza, przewodniczącej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Janinie Sagatowskiej, wiceprzewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Arturowi Warzocha, wiceprzewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Maciejowi Łuczakowi, członka Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Barbarze Borys- Damięckiej, członka Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Andrzejowi Pająk, ministra i przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryka Kowalczyka, dyrektora biura do spraw kontaktów z Polakami za Granicą w Kancelarii Prezydenta RP Kazimierza Kuberskiego, zastępcy dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w MSZ Wojciecha Tycińskiego, zastępcy dyrektora TVP Polonia Filipa Frąckowiaka oraz pozostałych gości.

Dziękujemy zaDziękujemy za wyrażone w listach życzenia i słowa wsparcia dla „III Europejskiego Forum Mediów Polonijnych” Marszałkowi Senatu RP Stanisławowi Karczewskiemu oraz Ministrowi MSZ Janowi Dziedziczakowi.

Dziękujemy Senatowi RP za gościnność i udostępnienie Sali  konferencyjnej Senatu na inauguracyjny dzień Forum.

Europejskie Forum Mediów Polonijnych jest trzecim spotkaniem, na którym były reprezentowane media z 22 krajów europejskich.

W konferencji wzięło udział 52 przedstawicieli mediów polonijnych (wydawnictw prasowych, portali, blogów, radia i telewizji) z Austrii, Belgii, Białorusi, Czarnogóry, Czech, Danii, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Rosji, Rumunii, Szwecji, Szwajcarii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Włoch, Węgier oraz z Polski.

III Europejskie Forum Mediów Polonijnych pokazało dużą różnorodność mediów z poszczególnych krajów Europy oraz ewolucyjność w kierunku odchodzenia od wydawnictw drukowanych na rzecz portali, jednocześnie dostrzegając konieczność utrzymywania prasy drukowanej.

Uczestnicy stwierdzają, że integracja (merytoryczna współpraca i wymiana doświadczeń) jest podstawową potrzebą środowisk i mediów polonijnych. Zwracamy się do władz polskich o wsparcie wszelkich inicjatyw i działań w tym zakresie.

Uczestnicy Forum przyjęli następujące wnioski:

  1. Konieczna jest kontynuacja organizowania Forum Mediów Polonijnych przez Zrzeszenie Organizacji Polonijnych w Szwecji, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Europejską Unię Wspólnot Polonijnych.

2.Zachodzi potrzeba wspierania finansowego:

– portalu integracyjnego MediaPolonijne.net

– portali i prasy drukowanej, zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie

– digitalizacji mediów polonijnych.

 

3. Oczekujemy od Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

– zorganizowania szkoleń i warsztatów dla dziennikarzy polonijnych podnoszących kwalifikacje zawodowe oraz szkoleń w zakresie  pozyskiwania środków unijnych

– umieszczenie ekranów multimedialnych prezentujących media polonijne w Domach Polonii na terenie Polski.

  1. Apelujemy do Ministerstwa Spraw Zagranicznych o umieszczenie na stronach internetowych polskich placówek dyplomatycznych informacji o mediach polonijnych w danym kraju, o umożliwienie udziału mediów polonijnych w spotkaniach z przedstawicielami władz polskich podczas ich wizyt zagranicznych oraz o włączanie redaktorów mediów polonijnych do wizyt studyjnych organizowanych przez MSZ dla dziennikarzy zagranicznych.
  1. Proponujemy zorganizowanie panelu mediów polonijnych podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.
  2. Zwracamy się o przywrócenie i dofinansowanie serwisu informacyjnego PAP dla Polonii oraz serwisu depesz poprzez zintegrowanie go z portalem MediaPolonijne.net.

Powyższa treść została zatwierdzona przez wszystkich uczestników III Europejskiego Forum Mediów Polonijnych.

 

Komisja Wnioskowa w składzie:

Teresa Sygnarek, Zrzeszenie Organizacji Polonijnych w Szwecji

Roman Wróbel, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”

Tadeusz Adam Pilat, Europejska Unia Wspólnot Polonijnych

Adriana Chodakowska, Wielka Brytania

Sergiusz Leończyk, Rosja

Pułtusk, 23. 10.2016

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 1 724 Czytelników
Pin It