LITERACKIE SPOTKANIA

Helbig / Kozak / Inna od siebie

Piatek / 17.2. / 19 godz.

„Świat, w którym do najważniejszych zadań kobiety należy ładnie wyglądać, przyzwoicie się prowadzić i dobrze wyjść za mąż. W którym w drodze wyjątku nielicznym kobietom pozwala się zdobywać wyższe wykształcenie (ale tylko jeśli są nieprzeciętnie zdolne i mają wsparcie poważanych i majętnych mężczyzn). W którym bardziej od talentu liczy się płeć. I w którym najważniejsze jest, by nie odstawać.

To nie opis fikcyjnej rzeczywistości, to zupełnie prawdziwy świat, w którym przyszło żyć genialnej pisarce i poetce Marii Komornickiej. Brygida Helbig podejmuje próbę rekonstrukcji burzliwych, tragicznych losów artystki i uchwycenia jej niezwykłego fenomenu. Z jej przejmującej powieści wyłania się obraz bezkompromisowej, śmiałej, niemającej szacunku dla krępujących konwenansów, za to bez reszty oddanej sztuce Mary, która w niespokojnych czasach i wśród ludzi o ciasnych horyzontach miała odwagę żyć po swojemu. Niezrozumiana przez rodzinę, niedoceniana przez recenzentów, zamykana w zakładach dla chorych psychicznie, zmagająca się z własnym ciałem, które chciała poddać władzy ducha, wolała odsunąć się od świata, niż dać mu się ujarzmić. Przybrawszy nową, męską tożsamość, jako Piotr Odmieniec Włast spędziła kilkadziesiąt lat w samotności i zapomnieniu, jednak do końca żyjąc godnie i twórczo. Ostatnie listy do siostry podpisywała znowu jako Maria.” (wyd. WAB)

Beata Kozak rozmawia z Brygidą Helbig o jej najnowszej książce „Inna od siebie” (wyd. WAB, 2016)

Wstęp: 4 €

http://wyborcza.pl/7,75517,20999910,brygida-helbig-fochy-odmienca.html

Brygida Helbig (Brigitta Helbig-Mischewski) – pisarka polsko-niemiecka, literaturoznawczyni. Ur. 1963 w Szczecinie, od 1983 r. mieszka w Niemczech, obecnie w Berlinie. Jej powieść „Niebko” (2013) znalazła się w finale nagrody NIKE, a tom prozy „Enerdowce i inne ludzie”(2011), również nominowany do NIKE, znalazł się w finale GRYFII („Ossis und andere Leute”, 2015). Na podstawie jej minipowieści „Anioły i świnie w Berlinie” („Engel und Schweine”, 2016) Janina Szarek wyreżyserowała spektakl „Pfannkuchen, Schweine, Heiligenscheine” (Teatr Studio am Salzufer, Berlin). Powieść „Inna od siebie” oparta na biografii Marii Komornickiej ukazała się w r. 2016 w wyd. Foksal. Tej niezwykłej postaci Helbig poświęciła także monografię „Strącona bogini” (2010), wydaną również w jęz. niemieckim jako „Ein Mantel aus Sternenstaub. Geschlechtstransgress und Wahnsinn bei Maria Komornicka”. Ukończyła slawistykę i germanistykę na Uniwersytecie w Bochum, habilitowała się na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Profesor UAM w Polsko-Niemieckim Instytucie Badawczym w Collegium Polonicum w Słubicach.

Beata Kozak – publicystka i redaktorka, studiowała germanistykę i slawistykę na uniwersytetach w Poznaniu oraz Bonn. Od 1999 roku prowadzi jedyne polskie pismo feministyczne Zadra. Zajmuje się projektami dotyczącymi pamięci o wojnie i wypędzeniach.

————————————————

Olszewski / Danielewicz / Upał

Sobota / 18.2. / 19 godz.

„Wszystko dzwoni, pika, wibruje. Klikasz, odbierasz, gnasz. Zewsząd dopadają cię setki newsów. Nie pamiętasz, co czytałeś, dlaczego, gdzie, po co. Uwięziony w wirtualnym świecie nie dostrzegasz odległej o milion lat świetlnych rzeczywistości, aż w brutalny sposób przypomni ci o swoim istnieniu.

Upał to opowieść o pułapce, w którą wpaść może każdy, o sieci, którą na nas zastawiono, o (nie)obecności, pracoholizmie, manipulacji. Autor z wirtuozerią i pozorną lekkością prowadzi czytelnika do piorunującego finału.” (wyd. Znak)

Dorota Danielewicz rozmawia z Michałem Olszewskim o jego najnowszej powieści Upał, która w lutym ukaże się w wydawnictwie Znak.

Rozmowa tylko w języku polskim.

Wstęp: 4 €

Michał Olszewski, pisarz, redaktor naczelny krakowskiego wydania Gazety Wyborczej, wcześniej reporter „Tygodnika Powszechnego”. Po ukończeniu polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim publikował opowiadania, szkice krytyczne i recenzje na łamach czasopism literackich. Za swoją debiutancką książkę Do Amsterdamu otrzymał główną nagrodę konkursu prozatorskiego Wydawnictwa Znak. Autor książek reporterskich o Polsce: Zapiski na biletach i Najlepsze buty na świecie – za ten tytuł otrzymał ex aequo ze Swietłaną Aleksijewicz Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Dorota Danielewicz, dziennikarka i pisarka. Autorka książki „Berlin. Przewodnik po duszy miasta“.

 

Buchbund, Sanderstr. 8

12047 Berlin, U- Schönleistr.

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 1 642 Czytelników
Pin It