Zmiany w Niemczech w 2023 roku

Nowy rok przynosi wiele zmian w przepisach, które w jakiś sposób zmieniają życie na lepsze albo przynajmniej ułatwią codzienne życie w Niemczech.

Od nowego roku 2023ndo historii przechodzi zasiłek Hartz IV, zastąpi go tzw. dochód obywatelski, czyli Bürgergeld. Standardowa stawka wzrośnie średnio o 50 euro, osoby samotne otrzymają 502 euro, dla par mieszkających razem przewidziano 451 euro miesięcznie. Reforma dotyczy prawie 5 mln osób pobierających świadczenia. Ustawa będzie wdrażana w dwóch etapach. Drugi rozpocznie się w lipcu.

Kindergeld wzrasta do jednolitej kwoty 250 euro miesięcznie od każdego dziecka. Oznacza to podwyżkę o 31 euro na pierwsze i drugie dziecko oraz 25 euro miesięcznie na trzecie dziecko. Zwiększony zostanie również dodatek na dziecko, z którego korzystają osoby o wyższych dochodach, oraz maksymalna kwota alimentów odliczanych od podatku, np. na dzieci studiujące.

W przyszłym roku również emeryci mogą liczyć na więcej pieniędzy. W Niemczech Zachodnich emerytury mają wzrosnąć w lipcu o około 3,5 proc., a w Niemczech Wschodnich o ponad 4 procent.

Od nowego roku wzrasta również dodatek mieszkaniowy Wohngeld, średnio o 190 euro do około 370 euro miesięcznie. Ponadto znacznie więcej osób jest obecnie uprawnionych do składania wniosków. Gospodarstwa domowe, które nie otrzymują świadczeń socjalnych, ale mają mało pieniędzy, mogą ubiegać się o państwowe dofinansowanie do czynszu. Uproszczone procedury składania wniosków mają sprawić, że szybciej będzie można otrzymać nowy dodatek mieszkaniowy.

W nowym roku będzie można za 49 euro miesięcznie podróżować po całych Niemczech lokalnymi środkami transportu publicznego. W Berlinie dla posiadaczy Berlin Pass bilet AB kosztuje 9 euro. Nie wiadomo jeszcze, kiedy pojawi się następca biletu za 9 euro. Pierwotnie miał on obowiązywać od początku roku. Teraz mówi się o 1 kwietnia.

Od nowego roku zmienią się zasady dotyczące przedstawiania zaświadczeń o niezdolności pracy, czyli w skrócie eAU. Zmiana będzie obowiązywać większość pracowników w Niemczech. Żółte zaświadczenie od lekarza przechodzi do historii. Od 1 stycznia zaświadczenie o niezdolności do pracy dla osób posiadających ustawowe ubezpieczenie zdrowotne będzie przesyłane bezpośrednio z gabinetu lekarskiego do kasy chorych. Pracodawca będzie je pobierał właśnie stamtąd. e-AU zostanie również wpisane do elektronicznej kartoteki pacjenta.

Dobra informacja dla osób pracujących w trybie midi-jobs. Wzrasta limit zarobków. W nowym roku pracownicy z tej grupy będą mogli zarabiać 2 tys. euro zamiast 1600. Do tego będą płacić niższe składki na ubezpieczenie społeczne.

Od 1 stycznia restauracje i kawiarnie w Niemczech będą zobowiązane do oferowania wszystkich produktów w opakowaniach wielokrotnego użytku. W przypadku posiłków na wynos lokale muszą zaoferować alternatywę dla jednorazowych opakowań plastikowych. Konsumenci nie powinni ponosić dodatkowych kosztów z tym związanych, ale restauracje mogą pobierać kaucję. Z obowiązku tego zwolnione są jedynie kioski, bary z przekąskami i sklepy nocne.

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 370 Czytelników
Pin It