30-lecie Pojednania Niemiec

Berlin obchodzi w tym roku 30. rocznicę pokojowej rewolucji i upadku muru berlińskiego. Z tej okazji od 4 do 10 listopada stolica Niemiec organizuje ponad sto ciekawych wydarzeń i wystaw, które odbędą się w historycznych miejscach.

Historia muru berlińskiego

Mur berliński padł w nocy z czwartku 9 listopada na piątek 10 listopada 1989 roku. Istniał ponad 28 latach istnienia. Przygotowania do kontrolowanego otwarcia muru rozpoczęły się już w październiku 1989 roku, kiedy to, sprawujący funkcję burmistrza Berlina Zachodniego Walter Momper, przeprowadził 29 października rozmowy z szefem wschodnioberlińskiej SED Günterem Schabowskim i burmistrzem Berlina Wschodniego Erhardem Krackem mające doprowadzić do podjęcia odpowiednich działań w tym kierunku.

Checkpoint Charlie po upadku Muru – rok 1990

przed berlińskim parlamentem rok 1990

Berliński Mur – rok 1990

Podczas festiwalu odbędzie wiele koncertów, wystaw plenerowych, warsztatów, pokazów filmów. Na chętnych wzięcia udziału czekają rozmowy ze współczesnymi świadkami, oprowadzanie po historycznych miejscach. Wystąpić ma również Patti Smith z Tony Shanahanem w kościele Getsemani, a Staatskapelle Berlin i DJ WestBam wystąpią na scenie w Bramie Brandenburskiej.

Szczególną uwagę na festiwalu zwracać ma pływająca instalacja artystyczna złożona z 30 tys. ręcznie napisanych wiadomości. Berlińczycy i goście proszeni są o dzielenie się własnymi przesłaniami, życzeniami i nadziejami na przyszłość lub wspomnieniami z przeszłości, które zostaną połączone w wielkoformatową instalację artystyczną „Skynet” autorstwa Patricka Shearna z Poetic Kinetics. Podczas tygodnia festiwalowego będzie unosiła się na niebie przy Bramie Brandenburskiej. Uczestnicy mogą również zamieszczać wiadomości na stronie internetowej projektu.

Pojawić się ma również „aplikacja rzeczywistości”, która w trójwymiarowy sposób pokaże, w jakich miejscach przebiegał mur.

Gdzie odbędą się wydarzenia?

M.in. w Kościele Getsemani, na placu Aleksandra – Alexanderplatz, przy Bramie Brandenburskiej, Kurfürstendamm, przy siedzibie głównej Stasi, na Schlossplatz i w galerii East Side. Pamięć i atmosfera dawnych wydarzeń powróci, dzięki wielkoformatowym projekcjom wideo 3D, animacjom i efektom dźwiękowym.

Fascynującą wystawą „Pokonać mury“ muzeum Gropius Bau zajmuje się w 30. rocznicę upadku muru berlińskiego tematami, takimi jak podział, rozłam i populizm.

Wystawę „Pokonać mury“ („Durch Mauern gehen”) można oglądać w Gropius Bau w Berlinie do 19 stycznia 2020 roku.

Więcej: https://www.berlin.de/tourismus/stadtfuehrungen/

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 1 288 Czytelników
Pin It