48 Stunden Neukölln – Festiwal sztuki i kultury

Motto tegorocznej edycji: Nowa autentyczność!

48 godzin Neukölln to forum dla projektów artystycznych wszystkich sekcji berlińskiej sceny artystycznej. Festiwal prezentuje i promuje sztukę, która przyczynia się do bieżących problemów społecznych i odzwierciedla je. Integruje wszystkie grupy ludności – bez względu na wiek, pochodzenie etniczne i status społeczny. W ciągu 48 godzin, sztuka pokazuje, że jest to więcej niż eksponaty w galeriach i muzeach: że łączy, konfrontuje, komunikuje się, ma obawy. Na pierwszy plan wysuwają się podejścia dyskursywne, partycypacyjne i interdyscyplinarne. Jednocześnie koncentruje się na stanowiskach artystycznych zajmujących się samą sztuką – z jej warunkami produkcji, procedurami i funkcjami społecznymi. Na tej szerokiej podstawie artystycznych form wyrazu festiwal otwiera się na sztukę współczesną i polityczną.

Od założenia w 1999 roku, Neukölln stał się wzorem do naśladowania największego festiwalu sztuki darmowej w Berlinie przez 48 godzin. Neukölln zmienia się w artystyczną dziedzinę eksperymentowania w ciągu 48 godzin. In i dla Neukölln tworzone są projekty artystyczne, które czerpią inspirację z lokalnych realiów życia, istniejącej różnorodności i specjalnej demografii. Otwarte procesy rozwojowe i twórcze dyskursy realizowane są bez zastrzeżeń i wzmacniają innowacyjny charakter festiwalu. Tworzone tutaj dzieła artystyczne działają jak impulsy daleko poza Berlin-Neukölln, odnoszą się do kwestii społecznych jako całości i promują zrównoważoną wymianę z międzynarodową sceną artystyczną.

Cechą charakterystyczną 48 godzin Neukölln jest decentralizacja: oprócz ustalonej, profesjonalnej sztuki, nowe, niezwykłe i odległe miejsca, ale przede wszystkim przestrzeń publiczna, są odkrywane , rozwijane i reinterpretowane do pracy artystycznej. Projekty umożliwiają odwiedzającym postrzeganie różnych przestrzeni społecznych i kulturowych tej ekscytującej i tętniącej życiem dzielnicy różnymi sposobami. Jest to szczególna atrakcja festiwalu, odwiedzanego obecnie przez ponad 70 000 gości z Berlina, całych Niemiec i międzynarodowej przestrzeni.

Festiwal opiera się na wspólnej inicjatywie i uczestnictwie artystów, gości i mieszkańców. Wolontariat i chęć współpracy we wszystkich sektorach stanowią warunek kontynuacji festiwalu. Powstałe sieci między artystami i lokalnymi instytucjami również stanowią ważną podstawę sukcesu całego wydarzenia. Każdego roku treść i kierunki strukturalne 48 godzin pracy w Neukölln są opracowywane w procesie decyzyjnym

opartym na doświadczeniach z poprzedniego roku i zorientowanym demokratycznie.

Gdzie: różne miejsca w Neukölln
W Galerii NaKole Wiesław Fiszbach zaprezentuje malarstwo i grafiki, Hartmann fotografie.

https://48-stunden-neukoelln.de/de/event/dimensionen

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 345 Czytelników
Pin It