Związek Dziennikarzy Polskich w Niemczech T.Z. zorganizował 13 września 2013 roku spotkanie, które zapewne wśród hamburskiej społeczności spowoduje dalsze zbliżenie kulturowe w relacjach polsko-niemieckich. Muzyka łagodzi obyczaje, łączy narody, a poprzez wspólne doznania piekna sprawić powinna, że wzajemne uprzedzenia zostaną z naszego stereotypowego myślenia stopniowo usuwane. Temu służyć miało zaproszenie na wspólne spotkanie Polaków i Niemców. Przesłaniem hamburskiego wydarzenia było również wzajemne poznanie kultury sąsiadujących ze sobą krajów. Program spotkania składał się z dwóch części. W pierwszej odbyło się ogłoszenie werdyktu jury w konkursie młodych talentów, w drugiej koncert jazzowy pt. „Cardin Oubliee” w wykonaniu znakomitych muzyków o niekonwencjonalnym brzmieniu.
Licznie zgromadzoną publiczność przywitał prezes ZDPwN Arkadiusz B. Kulaszewski. Swoją obecnością zaszczycił Minister Pełnomocny w Ministerstwie Finansów Królestwa Norwegii – wielki przyjaciel Polski i osobisty przyjaciel prezesa Kulaszewskiego z czasów studiów – Pan Peder Berg, Prezes Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech – Pan Aleksander Zając, Prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa, Pan Wojciech Borowik – partner projektu z Polski, Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Hamburgu, Pan Marek Sorgowicki. Powitano przewodniczących i członków organizacji Polskich w Hamburgu i w Niemczech Północnych, członków stowarzyszenia i wszystkich przyjaciół porozumienia polsko-niemieckiego.
Życzenia udanego spotkania organizatorzy otrzymali od przewodniczącego Frakcji CDU, Pana Wersicha oraz od zaprzyjaźnionych organizacji dziennikarskich z Europy, mianowicie: z Londynu, Glasgow, Liverpool, Nottingham, Paryża, Tuluzy, Wilna, Lwowa, Doniecka, Żytomierza i Mińska.
Młode talenty – konkurs muzyki polskiej
Niezwykle trudno jest młodym artystom zaistnieć w sferze publicznej, pokazać swój talent. Czasami sukces jest kwestią przypadku i szczęścia, zwłaszcza, jeśli uprawiany rodzaj sztuki nie zalicza się do komercyjnych. Mowa tu o muzyce klasycznej i solowej grze na instrumentach. O wiele jednak trudniejsze wydaje się zainteresowanie niemiecką młodzież polską muzyką, kompozytorami.
Związek Dziennikarzy Polskich w Niemczech wraz ze Stowarzyszeniem Wolnego Słowa z Polski oraz ze Zrzeszeniem Federalnym Polska Rada w Niemczech zorganizował konkurs muzyczny, umożliwiając młodym talentom zaprezentowanie się na prestiżowej scenie Filharmonii Hamburskiej Laeiszhalle. Inicjatywa ta była znakomitym pomysłem i ogromną szansą dla młodych talentów. Nie bez znaczenia jest też fakt samego uczestnictwa w konkursach muzycznych, który otwiera niejednemu początkującemu muzykowi drzwi do wielkich sal koncertowych i kręgu muzyki światowej. Uczestnikom konkursu z pewnością zapisze się w pamięci ich każdy występ – niezależnie od wyników.
Na konkurs dla młodych muzyków, którego inicjatorem był pianista jazzowy Vladislav Sendecki zgłosiło się 17 uczestników w wieku od 15- 20 lat. Warunkiem uczestnictwa była prezentacja utworów polskich kompozytorów. Przewodnicząca jury Pani Mariola Rutschka, mająca pieczę nad konkursem muzycznym, ogłosiła na koniec listę zwycięzców.
Pierwsze trzy miejsca i nagrody pieniężne otrzymali:
1 nagroda: Niklas Strauß (18) – solo na fortepianie,
Janine Witthaus (18) i Johannes Wüllenweber (18) – duet na flet i fortepian,
2 nagroda: Florian Strauß (15) – solo na fortepianie,
3 nagroda: Daniel Simon Stoll (14) skrzypce (akompaniament Anna Dolska – fortepian).
Wykonano utwory najlepszych polskich kompozytorów, m.in. Chopina, Pendereckiego, Szymanowskiego. Zgromadzona publiczność owacyjnie przyjmowała każdy popis. Dla młodych muzyków publiczne uznanie sprawić musiało ogromną satysfakcję za trud włożony w przygotowanie każdego występu. Nie ma lepszej motywacji do dalszego doskonalenia umiejętności, jaką jest powszechne zainteresowanie i aplauz.
Spotkanie w Filharmonii Hamburskiej to nie tylko wielkie wydarzenie kulturalne, to przed wszystkim spotkanie dwóch narodów, dwóch kultur. Podczas przerwy odniosłam wrażenie, że niestety więcej słyszało się mowy niemieckiej aniżeli polskiej. Należałoby kontynuować ideę promocji polskiej sztuki, zapoczątkowaną przez prezesa Związku Arkadiusza Kulaszewskiego. Podobny projekt powinien zostać realizowany w kolejnych latach, ażeby młodym talentom stwarzac warunki dla ich dalszego rozwoju i realizacji planów oraz marzeń. Dzisiejszy świat daje tak wiele dróg rozwoju. Wystarczy tylko wykorzystywać dane możliwości, a jedną z nich był właśnie konkurs w Hamburgu.
Brawurowy koncert jazzowy „Cardin Oubliee”
Drugą część spotkania poprowadziła niemiecka aktorka i reżyserka Angelique Duvier, która znana jest publiczności z telewizji i z teatru. Powszechnie wiadomo, że polski jazz w Niemczech jest wysoko ceniony, a artyści bardzo popularni. Przede wszystkim wymieniane są nazwiska, takie jak: Komeda, Karolak, Śmietana, Trzaskowski, Urbaniak, Możdzież, Namysłowski, Stank, Żądło, Dudziak. Na scenie w Hamburgu pojawili się muzycy w składzie: Vladislav Sendecki (piano), Adam Bałdych (skrzypce) oraz Marcio Doctor (perkusja). Występujący w koncercie artyści zaliczani są do elity światowego jazzu.
Zaskakujące było to, że ponoć po raz pierwszy zagrali w tym składzie. Mimo to efekt był znakomity! Wykonywane nietradycyjne brzmienia tworzyły harmonijną kompozycję przyjemną dla ucha. Uwaga słuchających zwrócona była na młodego skrzypka z Krakowa, który zaprezentował najsubtelniejszą formę przekazu muzyki poprzez własne emocje. Czuło się namiętność grania, zaobserwować można było jego ogromne skupienie. Każdy dźwięk oddawał całym sobą. Adam Bałdych zalicza się aktualnie do największych odkryć muzycznych. W Niemczech został już doceniony. W tym roku otrzymał najważniejszą niemiecka nagrodę muzyczną ECHO 2013, za którą w Polsce nominowany jest do nagrody Fryderyka 2013 – artysta Roku – muzyka jazzowa.
Improwizacje jazzowe spotykały się z entuzjastyczna reakcją publiczności. Niezwykła precyzja, harmonia dźwięków i ogromne emocje towarzyszyły każdemu występowi. Owacje po koncercie były na stojąco. Nie obeszło się bez bisów. Każda prezentacja była niezwykła.
Chwile spędzone w Hamburgu pozostaną niezapomniane choćby z tego względu, że rzadko mam okazję podziwiać i posłuchać młodych adeptów sztuki, których pasją życia stała się muzyka. Konkurs w Hamburgu był idealną możliwością do prezentacji polskich utworów wybitnych kompozytorów. Jest to doskonała okazja, by pokazywać i upowszechniać polski dorobek muzyczny poza granicami kraju. Mam nadzieję, że konkurs w Filharmonii Hamburskiej bedzie inspiracją do wielu innych podobnych przedsięwzięć dla polsko-niemieckiego porozumienia.
Krystyna Koziewicz
Komentarze
Artykuł przeczytało 2 241 Czytelników