Ostatnie pożegnanie profesora

Zmarł  prof. dr Olav Münzberg, który był współtwórcą polsko – niemieckiej sceny teatralnej „Teatr Studio am Salzufer” i TRANSform Schauspielschule, promujących polskie sztuki teatralne w języku niemieckim. Na cmentarzu Luisenfriedhof w dzielnicy Charlottenburg ostatnie pożegnanie odbyło się gronie najbliższej rodziny, studentów, artystów i przedstawicieli niemieckich instytucji kulturalnych. Biuro Polonii reprezentowała Ewa Maria Slaska, media polonijne Krystyna Koziewicz. Ewa Maria Slaska i kilka innych osób, przed laty związanych z Polsko-Niemieckim Towarzystwem Literackim WIR, przybyło też na pogrzeb Olava Münzberg, by pożegnać wieloletniego przewodniczącego Towarzystwa. Niestety na pogrzebie wybitnego przyjaciela polskiej kultury zabrakło przedstawicieli Ambasady i Instytutu Polskiego. To smutne, że z naszego życia kulturalnego zanika chrześcijańska tradycja oddawania ostatniego hołdu zmarłemu, na który z pewnością zasłużył sobie Olav Münzberg.

Olav Münzberg – profesor uniwersytecki, kulturoznawca, historyk sztuki, pisarz, dramaturg i wydawca urodził się w Gliwicach w 1938 roku, po wojnie został przesiedlony wraz z rodzicami do północnej Bawarii. Od 1962 roku mieszkał w Berlinie, gdzie w roku 1972 zrobił doktorat z estetyki na Freie Uniwersytet. Od 1991 roku był profesorem berlińskiej Hohschule der Künste (HdK). W latach 80 był przewodniczącym Nowego Towarzystwa Literackiego(NGL) w Berlinie, prezesem zachodnioberlińskiego oddziału Stowarzyszeniu Niemieckich Pisarzy (1989-91), i, jak już wspomniałam, był przewodniczącym WIR-u i redaktorem polsko-niemieckiego magazynu literackiego o tej samej nazwie.

Od 1999 roku był przewodniczącym Międzynarodowych Warsztatów Teatralnych w Berlinie (ITW). Wraz z Janiną Szarek kierował polsko-niemiecką sceną Teatru Studio am Salzufer – Tadeusz Różewicz Bühne. Szkoła teatralna małżeństwa Janiny Szarek- Münzberg i Olava Münzberga czerpała ze źródeł polskiej tradycji teatralnej wnosząc istotny wkład w polsko-niemieckie zbliżenie kulturowe. To niezwykłe polsko-niemieckie małżeństwo prowadziło również razem działającą przy teatrze do dzisiaj międzynarodową szkołę aktorską „Transform Schauspielschule”, które wykształciło wielu znanych artystów.

Cześć Jego pamięci!

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 1 519 Czytelników
Pin It