O sukcesach Polski i wybitnych Polakach słyszymy w Niemczech coraz częściej, w dodatku w najwyższych tonach zachwytu i podziwu. Wypada de facto cieszyć się, że poza granicami kraju mówią o nas dobrze, dając nam, Polonusom, powody do dumy narodowej. Do niedawna różnie to bywało, najczęściej trzeba było przekonywać, że jesteśmy źle rozumiani. Jednak czasy totalnej krytyki i szydzenia z Polaków odeszły do lamusa, chociaż nie da się zapomnieć doznanych przykrości. Dzisiaj to, co innego – jesteśmy w centrum uwagi, nie tylko z powodu tzw. cudu gospodarczego, wyraźnie wzrosło zainteresowanie polskimi autorytetami z dziedziny historii, kultury, polityki. Dwa miesiące temu miała miejsce w Berlinie konferencja o Janie Karskim i Witoldzie Pileckim, a 2 kwietnia odbyła się debata o polskim polityku, historyku obrońcy praw człowieka – Bronisławie Geremku.
Okazją do wielowątkowej dyskusji było ukazanie się w Niemczech biograficznej książki Reinholda Vettera „Bronisław Geremek – Der Stratege der polnischen Revolution”, której promocja odbyła się w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej (Vertretung der Europäischen Kommission in Deutschland). Wybitnego Polaka wspominali dr Manfred Sapper, naczelny redaktor gazety OSTEUROPA, prof. Eduard Mühle, były dyrektor Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie, dr Jerzy Margański, ambasador RP w Niemczech oraz autor, Reinhold Vetter.
Vetter poznał Geremka w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku, a więc podczas strajku. Spotykał się tam oczywiście ze wszystkimi czołowymi polskimi opozycjonistami, Tadeuszem Mazowieckim, Lechem Wałęsa i Bronisławem Gremkiem. Przez ponad 30 lat Vetter śledził drogę polityczną Geremka, w „czasach komuny” i w momencie jej upadku, po odzyskania wolności i w trudnych procesach transformacyjnych. Obserwował Geremka i z nim rozmawiał. Pytał też innych. Wiele słów uznania i podziwu wypowiedziała Rita Süssmuth, była przewodnicząca Bundestagu, wspominając Geremka z czasów, kiedy był ministrem Spraw Zagranicznych i określając go jako wielkiego Europejczyka. Zresztą wszyscy rozmówcy, w tym ambasador RP Jerzy Margański, kiedyś osoba kierująca biurem Geremka, podkreślali jego ogromne zasługi zwłaszcza na polu poprawy stosunków polsko-niemieckich.
Geremek pomimo traumatycznych przeżyć – stracił ojca w niemieckim obozie koncentracyjnym – był zagorzałym zwolennikiem pojednania polsko-niemieckiego. Był politykiem wielkiego formatu, potrafił doskonale łączyć interesy Polski z europejskimi, zależało mu na dobrych relacjach Polski z Niemcami. Portret Bronisława Geremka pióra Reinholda Vettera pokazuje wartości współczesnego człowieka, którego życie nadawało sens i stanowi dla wielu pokoleń przykład godny do naśladowania.
Biografia
Reinhold Vetter
Bronisław Geremek: Der Stratege der polnischen Revolution
Komentarze
Artykuł przeczytało 1 928 Czytelników