Wielkie świętowanie Dnia Polonii

Dzień Polonii w Berlinie tradycyjnie obchodzony jest wspólnie na wielkim festynie polonijnym przez rzeszę zamieszkałych w Berlinie Polaków i Polonię, która w ten sposób manifestuje w stolicy Niemiec związek z Krajem oraz pokazuje, że Polacy w Berlinie są silną grupą. Organizatorem tej cyklicznej imprezy jest Rada Polska Związek Krajowy w Berlinie T.z. Wybrana przez organizatorów formuła open air umożliwia udział każdemu dla kogo dobry obraz Polski i Polaków w Berlinie jest ważną wartością i pozwala włączyć się w obchody ich niemieckim sąsiadom.

Pod flagą biało-czerwoną na placu przed ratuszem dzielnicy Reinickendorf organizacje polonijne, polonijni artyści i restauratorzy od rana do wieczora prezentowali swoją działalność i przysmaki polskiej kuchni pokazując w ten sposób swój potencjał i zapraszając do wspólnego działania wszystkich tych, którzy jeszcze nie znaleźli swojego miejsca w polonijnych związkach.

Od ponad 20 lat z okazji Dnia Polonii i Polaków za granicą przedstawiciele polskiego rządu składają życzenia ponad 20-milionowej grupie ludzi mieszkających na stałe poza granicami Kraju. Wyrażają swoje uznanie za działania Polonii na rzecz umacniania polskiej tożsamości narodowej i wiedzy o Polsce wśród Polonii i Polaków za granicą, a także za aktywność w celu szerzenia dobrego imienia Polski w kraju zamieszkania oraz aktywizacji środowisk polonijnych na rzecz budowania propolskiego lobby oraz promocji języka polskiego i umacniania więzi społeczności polonijnej i polskiej z Ojczyzną. W życzenia te wpisane są zadania, które przed Polakami na świecie stawia państwo polskie, z nich też wyrosła idea festynu polonijnego w Berlinie. Zarząd Polskiej Rady Związku Krajowego w Berlinie aktywizuje organizacje polonijne i ich członków, aby byli na co dzień faktycznymi ambasadorami Polski w stolicy Niemiec, jak coraz częściej nazywani są Polacy mieszkający za granicą.

Festyn odwiedzili ważni goście: gospodarze ratusza i dzielnicy: Burmistrz Reinickendorf Pani Emine Demirbüken-Wegner oraz Przewodnicząca „Parlamentu dzielnicy Reinickendorf” Pani Kerstin Köppen. Pani Burmistrz jak co roku przejęła patronat honorowy i wspierała organizatorów udzielając miejsca i infrastruktury. Jej ciepłe i konkretne słowa dotyczące przyszłej współpracy skierowane do uczestników festynu były gorąco oklaskiwane. Z Polski na festyn przyjechali: Poseł na Sejm RP, Pani Joanna Fabisiak, Senatorowie Senatu RP: Pani Halina Bieda, Pan Wojciech Ziemniak, Pan Beniamin Godyla oraz Dyrektor Centrum Kultury w Radzinkowie Pani Justyna Konik i wójt gminy Krasocin, Pan Ireneusz Gliściński. W czasie oficjalnego otwarcia Przewodniczący Polskiej Rady Związku Krajowego w Berlinie Ferdynand Domaradzki szczególnie gorąco dziękował Pani Burmistrz i Senatorom ze Śląska p. Halinie Bieda i p. Beniaminowi Godyli. Bez ich osobistego zaangażowania program Dnia Polonii w Berlinie nie byłby tak bogaty i kolorowy. Z Warszawy życzenia i prezent dla Polonii Berlina: polską flagę od kancelarii prezydenta przywiozła Pani Alicja Brzan-Klos. W imieniu prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusza Piotra Bonisławskiego przekazała ona prezenty i życzenia.

W czasie oficjalnego otwarcia statuetką „ Najlepszy z Najlepszych” uhonorowana została Krystyna Koziewicz, dziennikarka polonijna, fotografka, blogerka, autorka. Zarząd Polskiej Rady statuetkę tą przyznaje w uznaniu zaangażowania i działalność na rzecz Polonii Berlina. Także Ferdynand Domaradzki odebrał z rąk Senatorów wyróżnienie: medal Senatu RP za jego zaangażowanie na rzecz Polonii.

W sobotni poranek 13.05. 23r. już po raz 10 na placu przed ratuszem Reinickendorf wyrosło polonijne miasteczko, gdzie na pięknych biało-czerwonych straganach polonijne organizacje z Berlina prezentowały swoją działalność i proponowały warsztaty i gry dla najmłodszych. Na scenie ustawionej na środku placu od samego rana występowały polonijne zespoły i grupy pokazując kulturalny potencjał Polaków oraz wkład obywateli polskiego pochodzenia w życie kulturalne stolicy Niemiec. Zarząd Polskiej Rady szczególną wagę przykłada do tego, aby promować polską młodzież i dzieci. Dlatego od pierwszego festynu gośćmi szczególnymi są „Krakowiacy”- zespół folklorystyczny Polsko-Niemieckiej Szkoły Europejskiej Katharina -Heinroth, która w tym roku będzie obchodzić swoje 25-lecie. W przepięknych strojach regionalnych młodzi artyści prezentowali suitę lubelską i rzeszowską oraz krakowiaka w dwóch odsłonach, w aranżacji grupy dzieci młodszych i starszych. Publiczność oklaskiwała ich szczególnie serdecznie, podobnie jak grupę flagową Polskiej Misji Katolickiej. Grupa ta działająca przy polskim kościele w Berlinie po raz pierwszy pokazywała ten wyjątkowy sposób modlitewnego skupienia. Na festyn w Berlinie Rada zaprasza co roku młodzież polonijną z innych miast, aby w ten sposób wspierać młodych artystów w Niemczech. W tym roku do Berlina przyjechała grupa folklorystyczna „POLONIA” z Hanoweru. Polonijna młodzież zaprezentowała poloneza z mazurem w strojach z okresu Księstwa Warszawskiego. W strojach ludowych zatańczyli kujawiaka i na koniec przeprowadzili konkurs wiedzy o polskich tańcach narodowych. W godzinach popołudniowych wystąpiły polonijne zespoły muzyczne, które znane są z występów w berlińskich klubach: „New Voice System”, „Korkoro”, „Bloody Kishka”, „Beuth Six”.

Występy berlińskich artystów przeplatane były występami zespołów i grup z Polski. Z Poznania przyjechał duett wokalny CÓRY. Z gminy Krasocin na kielecczyźnie „Kapela Krasocka”. Jak co roku do współpracy Rada Polska zaprosiła przedstawicieli jednego regionów Polski, aby w sercu Berlina mogli zaprezentować piękno polskiej kultury i tradycji. Gościem specjalnym byli: Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk” i Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” im. Józefa Słodczyka. Prezentowali oni bogactwo i różnorodność kultury Śląska, zarówno poprzez piękno i zróżnicowanie strojów ludowych regionu oraz humor i melodyjność śląskich piosenek. O dobry humor i radosny nastrój zadbali także polonijni restauratorzy: Polskie Bistro z Tempelhof, sklepy „U Zosi” ze Spandau i Moabit oraz Grabowski -Pierogi. Przysmaki polskiej kuchni wybornie smakowały polskiej i niemieckiej publiczności. Opiekę medyczną zapewniła berlińska Malteser. Opiekę medialną nad imprezą przęjąło Radio Cosmo, gazeta „Kontakty” oraz Telewizja Internetowa Polska 360. Ponad milion odbiorców na całym świecie mogło zobaczyć , jak Polonia Berlina manifestuje swoją obecność i obchodzi swoje święto w stolicy Niemiec.

Wszystko odbywało się w radosnej i sympatycznej atmosferze. Nic dziwnego, że rozbawiona publiczność dawała się łatwo zaprosić do tańca zarówno w rytm piosenek ludowych, pop, rap, jak i mocnego rockowego bitu. Kulminacją był wieczorny koncert zespołu „ GOOD MUSIK FANS”. Polonia nie chciała wypuścić artystów ze sceny skandując i powtarzając za wokalistą Jarosławem Pikulą słowa znanego przeboju Lombardu: „Przeżyj to sam”. I tak przez cały dzień pod berlińskim ratuszem na placu w Reinickendorf pod biało-czerwoną flagą brzmiała polska muzyka i piosenki. Pogoda była przepiękna. Publiczność dopisała. Wprawdzie silny wiatr pozrywał, niektóre dachy straganów, za to polskie flagi powiewały mocno na wietrze.

Projekt współfinasowany jest ze środków Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów Republiki Federalnej Niemiec i Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Tekst: Małgorzata Tuszyńska

Foto: Stefan Dybowski

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 495 Czytelników
Pin It