Festiwal Filmowy Berlinale 2020

70. edycja Berlinale odbędzie się w dniach 20 lutego – 1 marca. Będzie to pierwsza edycja bez wieloletniego dyrektora festiwalu Dietera Kosslicka, który w ub.r. ustąpił ze stanowiska. Jego funkcję przejęli Włoch Carlo Chatrian (dyrektor artystyczny) i Holenderka Mariette Rissenbeek (dyrektorka administracyjna). Jubileuszową edycję imprezy zainauguruje światowa premiera filmu spoza konkursu głównego – „My Salinger Year” Philippe’a Falardeau.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w środę w Berlinie Chatrian i Rissenbeek zaprezentowali program konkursu głównego. Jak poinformowali, w tym roku o główne nagrody festiwalu – Złotego i Srebrne Niedźwiedzie – powalczy 18 filmów z 18 krajów. 16 spośród nich będzie mieć na festiwalu swoją światową premierę, a sześć zostało wyreżyserowanych przez kobiety. Wśród nominowanych znalazł się jeden dokument. Na początku stycznia organizatorzy festiwalu poinformowali, że przewodniczącym jury konkursu głównego będzie brytyjski aktor Jeremy Irons, laureat Oscara za pierwszoplanową rolę Clausa von Bülowa w „Drugiej prawdzie” Barbeta Schroedera. Nazwiska pozostałych członków jury zostaną ogłoszone w najbliższych tygodniach.

Polskie akcenty na Berlinale 2020

Polskimi akcentami 70. Berlinale będzie pokaz najnowszego dzieła Agnieszki Holland „Szarlatan” o czeskim uzdrowicielu Janie Mikolasku w sekcji Berlinale Special, a także udział filmu animowanego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego. Animacja zostanie zaprezentowana w nowej, konkursowej sekcji Encounters, której celem jest „wspieranie nowych głosów w kinie i zapewnienie większej przestrzeni dla różnorodnych form narracyjnych i dokumentalnych”. (www.onet.pl)

Więcej info: www.berlinale.de

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 320 Czytelników
Pin It