Bernadette Conrad – „Was dich spaltet” – Lesung | DE | spotkanie z autorką

BERNADETTE CONRAD – „WAS DICH SPALTET” – Lesung | DE | spotkanie z  autorką


„Dlaczego relacja między rodzeństwem jest miejscem dramatu rodziców? – Kati zadaje sobie to pytanie, gdy z młodszą siostrą Evą z byle powodu dochodzi do rozłamu. Chociaż Eva jest również blisko córek Kati, ma inny stosunek do ich wspólnych rodziców. Fakt, że Kati od jakiegoś czasu bada traumatyczną historię wojny i ucieczki swojego zmarłego ojca, wydaje się pogłębiać rozdźwięk. Kto jest za co winny? I czy chodzi o poczucie winy? Czy w rodzinach może istnieć nieskrępowana bliskość? Czy jest jakieś wyjście? Powieść opowiada o roku w rodzinie, w której rozgrywają się historie czterech pokoleń.“ | Transit Verlag 2023

Powieść opowiada o konflikcie między dwiema siostrami, które na swoich rodziców mają bardzo różne poglądy.

Ojciec Kati i Evy, który nie żyje już od prawie 25 lat, pochodził z Gdańska i w wieku 18 lat przez dwa lata był żołnierzem podczas II wojny światowej, przeżył i wrócił z sowieckiej niewoli.

Kati intensywnie zajmuje się teraz przeszłością swojego ojca, aby lepiej zrozumieć traumatyczne konteksty, które nadal mają wpływ również na nią samą. Podróżuje do Gdańska i na Żuławy, bada historię i zbiera jej fragmenty składające się w całość.

W pewnym momencie Kati rozumie, że musi zaangażować w to również swoje dzieci, będące w wieku 15 i 8 lat, w te powikłania rodzinnej przeszłości: i tak, pod koniec książki, opowiada o kolejnej podróży do Gdańska, Nowego Stawu i Nowego Dworu Gdańskiego (Tiegenhof), którą odbywa wraz z dziećmi.

Doświadcza, że dzięki tej wewnętrznej postawie wobec dzisiejszej Polski jej własna tożsamość staje się pełniejsza.

Spotkanie przygotowała i poprowadzi Izabela Modrzejewska

Spotkanie odbędzie się w piątek, 15 września 2023,

godz. 19:00-21:00 w Kafejce przy Schulzestr. 1, 13187 Berlin-Pankow, tuż przy S-Bhf Wollankstr. / S1

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 307 Czytelników
Pin It