Goodbye Stary Roku

Rok 2020 sporo namieszał w naszym życiu codziennym, dopadła nas śmiercionośna pandemia, która wszystkim bez wyjątku zmieniła styl życia, także nasze nawyki, przyzwyczajenia. Pomimo problemów, jakie przysporzył wirus jestem wdzięczna losowi, że dane mi było przeżyć kolejny rok bez wielkich wstrząsów. Miałam cudowny czas z rodziną podczas świąt wielkanocnych, także urlopu w Małopolsce i Karkonoszach. Było wiele innych okazji do celebrowania życia doceniając każdą chwilę korzystając z dobrodziejstw kulturalnych Berlina. Tegoroczne święta Bożego Narodzenia wprawdzie bez fizycznej obecności najbliższych, pomimo tego nie brakowało mi bliskości za pomocą spotkań na Messengerze. No cóż, takie mamy czasy!

Rok 2020 obfitował w smutne wydarzenia, odeszła do wieczności wspaniała duchowa koleżanka Joanna, która służyła życzliwą radą, potrafiła szczerze pocieszyć i doradzić w trudnych sytuacjach. Co było bezcenne u Joanny – to skromność, takt i dyskrecja. Brakuje mi Jej ciepła, spokojnego dystansu, rozmów telefonicznych, sms oraz postów na Whats Appie.

Żegnaj Joanno!

Trudno mi było uwierzyć, że zmarła w zupełnym zaciszu Wiktoria Korb, która swoim talentem i dorobkiem publicystyczno – literackim należała niewątpliwie do grona berlińskiej bohemy. Wszędzie, gdzie pojawiała się przyciągała wzrok, robiło się barwniej i weselej, świetnie się spędzało wspólny czas podczas rozmaitych spotkań polonijnych.

Cześć Jej pamięci!

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, 22 grudnia 2020 odszedł Wojtek Borowik – prezes ze Stowarzyszenia Wolnego słowa, działacz opozycji antykomunistycznej, który wielokrotnie brał udział w polonijnych projektach w Berlinie. Wojtek łączył ludzi, nie dzielił, posiadał dobre umiejętności komunikacyjne.

Żegnaj Wojtku!

Koronowirus wywrócił do góry nogami nasze życie, całkowicie zdominował codzienność. W internecie mamy zalew sprzecznych informacji, chaos zapanował wszędzie i o dużym natężeniu, plątanina spraw i emocji. To, co mnie wewnętrznie definiuje to prawo życia w zgodzie z sobą i swoimi wartościami, a nie kogoś innego. Mam pełne zaufanie do profesjonalnych zaleceń medycznych, ufając ich wiedzy i ekspertyzom naukowców, tylko ich zalecenia mo nas wszystkich uchronić przed nieszczęściem! Powszechnie dostępna szczepionka przeciw Covid-19 traktuję, jako dobro publiczne, z którego zamierzam naturalnie skorzystać.

Nie ubolewam specjalnie z powodu narzuconych ograniczeń w kontaktach społecznych, także braku bliskości z rodziną. Mamy media społecznościowe Facebook, Whats App, Messenger, Skype tzw. cyfrowa rzeczywistość umożliwia nam ze sobą kontakt. Sądzę, że cała ta sytuacja wzmocniła jeszcze bardziej nasze relacje interpersonalne, chociaż najważniejszą wartością stanowią spotkania twarzą w twarz.

Prawdą jest też, że na świecie nagromadziło się sporo zła, choć zawsze wydawało mi się, że żyjemy z najlepszych z możliwych światów i dalej tak uważam. Świat potrzebuje od nas dobra, które tkwi w naszym sercu, potrzeba nam kierować się zasadami miłości, wiary i nadziei w stosunku do drugiego człowieka.

Nie skarżę się na los, wierzę mocno w to, że jeszcze będzie pięknie, jeszcze będzie normalnie. Cieszę się z faktu, że jestem zdrowa, że święta spędziłam w domowym ciepełku, a nie w szpitalu, pod respiratorem, w trumnie czy na cmentarzu. W sytuacji pandemicznej nic mi więcej nie potrzeba, żyję według własnego scenariusza w przyjaznym otoczeniu, uwielbiam to, co otacza mnie dookoła.

Często słucham refleksyjnej piosenki Johna Lennona „Wyobraź sobie”, którą Państwu dedykuję z okazji Nowego Roku 2021

WYOBRAŹ SOBIE (oryg. IMAGINE)

Pomyśl, że nie ma nieba

To przecież proste tak

Pod nami nie ma piekła

Nad głową – tysiące gwiazd.

Wyobraź sobie ludzi

Gdy pokój ogarnia świat

Pomyśl, że nie ma granic

To takie proste…wiesz

Nikt nie zabija za nic

Religii nie ma też.

Wyobraź sobie, że ludzie

Żyją dzisiejszym dniem

Powiesz że to marzenia

Lecz przecież nie jestem sam.

Któregoś dnia staniesz ze mną

Bo to jest nasz wspólny świat

Pomyśl, że nie ma głodu

To łatwe, przecież wiesz

Już nie ma żadnej biedy

Chciwości ani łez.

Wyobraź sobie ludzi

Dbających o cały świat

Powiesz, że to marzenia

Lecz przecież nie jesteś sam

Któregoś dnia staniesz ze mną

Jeden jest nasz wspólny świat.

..

(tłum. Michał Worgacz)

publ.: Lenono Music / EMI Blackwood Music Inc. adm.: EMI Music Publishing Polska Sp. z o.o.

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 164 Czytelników
Pin It