Historia nauczycielką życia – idźmy na wybory!

Nie mogę zmienić przeszłości, ale mogę spróbować poprawić przyszłość. (Święty Augustyn).

Żyjemy w czasach, w których moja generacja lat 50 – tych nie ogarnia dzisiejszej rzeczywistości. Wydawałoby się, że dawne dzieje zostały spisane na kartach historii, o których tylko daty przypominają mniej lub więcej dramatyczne wydarzenia. Pamiętać i przypominać trzeba! Ku przestrodze!

Wielki pisarz rzymski, a także mówca, polityk, dowódca wojskowy, filozof i prawnik Marcus Tullius Cicero (106-43 r. p.n.e.) jest autorem słynnego powiedzenia, że historia jest nauczycielką życia.

Zgłębianie prawd historii leży więc w naszym dobrze pojętym interesie. Możemy bowiem uczyć się na błędach innych lub doświadczyć skutków naszych błędów na własnej skórze. Czy potrafimy korzystać z jej bogatego doświadczenia? Historia jest nieodzownym czynnikiem wychowania. Dzięki historii widzimy siebie. Dzięki niej możemy rozumieć czyny, doświadczenia, twórczość innych ludzi. Dlatego była i jest moralną koniecznością obrona najwyższych wartości narodu i państwa, a także każdej jednostki. To zapewnia łączność z przeszłością i korzeniami, daje poczucie osadzenia i umiejscowienia człowieka. I w tym kontekście pozwala zarazem oceniać i kształtować teraźniejszość i przyszłość . Przeszłość daje nam korzenie, teraźniejszość pozwala cieszyć się chwilą, a przyszłość – realizować marzenia.

Aby życie było mądre, najważniejsza jest troska, po części o naszą teraźniejszość, po części o naszą przyszłość, tak aby jedno nie było przeszkodą dla drugiego. Osobiście istnieję dzisiaj, do niedawna trwałam w przeszłości emocjonalnie, dzisiaj tkwię w teraźniejszości, bo już nie mam sił naprawiać świata, który już raz został skierowany na właściwe tory. Życie pokazało, że nic nie jest wieczne, ani dane raz na zawsze!

Dlatego powinniśmy chodzić na wybory!

Nie idąc na wybory traci się poczucie, że zrobiłeś(łaś) wszystko co mogłeś(łaś), by poprawić sytuację. Głosując dajesz dobry przykład innym. W zależności od rodzaju wyborów, spora część społeczeństwa nie głosuje. Warto więc nie tylko iść na wybory, ale również zachęcać do tego innych.

Jest to podstawowy mechanizm demokracji. Wybory są też powszechnie przyjętym sposobem doboru organów władzy w mniejszych zbiorowościach – we wszelkiego rodzaju stowarzyszeniach, spółkach, komisjach, partiach itp. Podstawową metodą dokonywania wyborów jest głosowanie. Po prostu idźmy na wybory!

 

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 410 Czytelników
Pin It