KONCERT MUZYKI POLSKIEJ w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym, obchodzonym 11 listopada na pamiątkę odzyskania przez Polskę po 123 latach niewoli niepodległości w 1918 roku. 11 listopada 1918 roku w miejscowości Compiégne pod Paryżem przedstawiciele Niemiec podpisali rozejm, oznaczający zakończenie I wojny światowej. Wcześniej rozpadło się państwo Habsburgów – Austro-Węgry i Sowieci zlikwidowali imperium rosyjskie. Wszystkie te zdarzenia utorowały Polakom drogę do niepodległości. 10 listopada 1918 roku do Warszawy powrócił z internowania w twierdzy w Magdeburgu Komendant I Brygady Legionów Polskich, Józef Piłsudski. Rada Regencyjna rozwiązała się, przekazując mu pełnię władzy państwowej i wojskowej. Piłsudski został mianowany Naczelnikiem Państwa. Powstała Druga Rzeczpospolita.

Podczas niemieckiej okupacji oraz w okresie Polski Ludowej rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę nie była obchodzona, w r. 1989 Sejm RP przywrócił święto 11 listopada i ustanowił je dniem wolnym od pracy.

W tym roku 11 listopada to 100 rocznica Odrodzenia Polski.

Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszamy na koncert muzyki polskiej w niedzielę 25 listopada 2018 r.,  godz. 17.00,

Französische Friedrichstadtkirche, Gendarmenmarkt 5, 10117 Berlin
Rezerwacja bezpłatnych zaproszeń:
biuro.bundeshaus@gmail.com lub tel. 030 186 811 4183 (od 10 do 14)

Wystąpi znana nam już Orkiestra Kameralna „Academia” pod dyrekcją  prof. Bohdana Boguszewskiego z pianistą Sławomirem Wilkiem.
W programie utwory: Ignacego Jana Paderewskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara.

Ignacy Jan Paderewski (ur. 1860 w Kuryłówce na Podolu, zm. 1941 w Nowym Jorku): pianista, kompozytor, działacz społeczny i mąż stanu, który 28.06.1919 r.  jako premier i minister spraw zagranicznych podpisał w imieniu Polski traktat wersalski. Koncertował w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Austrii. Zajmował się także działalnością charytatywną. Jego najważniejsze dzieła muzyczne to: Menuet G-dur, koncert fortepianowy a-moll, fantazja polska na fortepian i orkiestrę, symfonia h-moll, opera „Manru” oraz humoreski koncertowe (np. Krakowiak fantastyczny). W 1992 roku jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w archikatedrze św. Jana w Warszawie. Ignacy Jan Paderewski odznaczony był m.in. Wielką Wstęgą Orderu Orła Białego, Wielką Wstęgą Orderu Polonia Restituta i pośmiertnie Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Henryk Mikołaj Górecki (ur. 1933 w Czernicy w powiecie rybnickim, zm. 2010 w Katowicach):  kompozytor współczesnej muzyki poważnej i religijnej. Profesor i rektor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach, wychowawca i pedagog muzyczny. Kawaler Orderu Orła Białego. Jego imieniem nazwana została Filharmonia Sląska w Katowicach. Napisał wiele kompozycji, rozgłos na skalę światową przyniosła mu III Symfonia pieśni żałobnych. Jej nagranie z z udziałem amerykańskiej śpiewaczki Dawn Upshaw i zespołu London Sinfonietta sprawiło, że dzieło Góreckiego pokochały miliony ludzi na całym świecie. Komponował również muzykę filmową i teatralną.

Wojciech Kilar ( (ur. 1932 we Lwowie, zm. w Katowicach), pianista, kompozytor muzyki poważnej i filmowej, odznaczony Orderem Orła Białego. Współtworzył wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Góreckim nową polską szkołę awangardową oraz nowy kierunek we współczesnej muzyce zwany sonoryzmem. W swoim dorobku twórczym ma około 30 kompozycji orkiestrowych, najbardziej znane to Riff 62, Przygrywka i kolęda, Krzesany, Kościelec, Orawa, Solenne, Upstairs-Downstairs, Siwa Mgła, Exodus i Angelus. Międzynarodowym uznaniem i popularnością cieszy się jego muzyka filmowa, a wyjątkowy sukces odniósł kompozytor dzięki filmowi „Drakula” w reżyserii Francisa Forda Coppoli. Wojciech Kilar jest twórcą muzyki do ponad 130 filmów.

 

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 2 021 Czytelników
Pin It