Nowa humanistyka – wykład na Uniwersytecie Trzech Pokoleń

Uniwersytet Trzech Pokoleń zaprasza na kolejny wykład w sali wykładowej Uniwersytetu Humboldtów przy Unter der Linden 6.

Wykład odbędzie się 9 grudnia 2022 roku o godz. 18.00 w sali 2094

Z tłumaczeniem symultanicznym na niemiecki

Tematem wiodącym w tym semestrze będzie „Nowa humanistyka”


Prof. dr hab. Magdalena Środa w rozmowie z prof. dr hab. Ingą Iwasiów
Moderacja: dr habil. Brygida Helbig.

Temat: Koniec antropocenu? Nadzieje posthumanizmu

Dr hab. Magdalena Środa, prof. UW, pracuje w Zakładzie Etyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się historią idei etycznych, etyka stosowaną, filozofia polityczną i problematyką gender. Jest autorką wielu publikacji z zakresu filozofii politycznej i moralnej oraz książek m.in: „Idea godności w historii i etyce” (1993), „Indywidualizm i jego krytycy. Współczesne spory między liberałami, komunitarianami i feministkami na temat podmiotu, wspólnoty i płci (2003), „Kobiety i władza” (2009), „Etyka dla myślących” (2010), „Mała książeczka o tolerancji” (2010). W 2020 roku ukazała się jej książka „Obcy, inny, wykluczony”. Profesor Środa jest założycielką i kierowniczką Podyplomowych Studiów Etyki i Filozofii (UW); członkinią Komitetu Etyki Polskiej Akademii Nauk; członkinią Rady Instytutu Spraw Publicznych, członkinią Rady Societas/Communitas.
W rządzie M. Belki pełniła funkcję ministra Pełnomocnika Rządu ds. Równego statusu Kobiet Mężczyzn.

 

Prof. dr hab. Inga Iwasiów, krytyczka literacka, prozaiczka, literaturoznawczyni, publicystka, aktywistka. Od 1999 roku do momentu zamknięcia pisma w 2012 roku redaktorka naczelna Szczecińskiego Dwumiesięcznika Kulturalnego „Pogranicza”. Od 2000 roku profesorka Uniwersytetu Szczecińskiego,
Rady Doskonałości Naukowej od 2019.
Badaczka literatury XIX, XX i XXI wieku, teoretyczka feminizmu i gender.
Autorka m. in. monografii naukowych „Kresy w twórczości Włodzimierza Odojewskiego”, rozprawy o prozie Leopolda Tyrmanda „Opowieść i milczenie.
O prozie Leopolda Tyrmanda”; Granice. Polityczność prozy i dyskursu kobiet po 1989 roku”. Esejów: „Gender dla średnio zaawansowanych.
Wykłady szczecińskie”, „Parafrazy i reinterpretacje. Wykłady z teorii i praktyki czytania”; „Rewindykacje. Kobieta czytająca dzisiaj” .
Zbiorów wierszy „Miłość” i „39/41”. Opowiadań „Smaki i dotyki” oraz powieści „Bambino”, „Ku słońcu”, „Na krótko”, „W powietrzu”,„Pięćdziesiątka” . Zbioru felietonów „Blogotony” (Wielka Litera, Warszawa 2013) oraz książki autobiograficznej „Umarł mi. Notatnik żałoby”(Czarne, Wołowiec 2013).  W 2019 ukazała się powieść „Kroniki oporu i miłości” nawiązująca do wydarzeń politycznych ostatnich lat.

Po wykładzie będzie okazja do rozmów przy lampce wina i preclach.

 

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 334 Czytelników
Pin It