Pamięć o przeszłości ku lepszej przyszłości

W Centrum Badań Historycznych w Polskiej Akademii Nauk w Berlinie 28 września 2022 odbyło się podium dyskusyjne na temat „Wojna i Pojednanie, pamięć o przeszłości ku lepszej przyszłości.”

W dyskusji udział wzięli:

Benjamin Voelkel, polonista, historyk, lektor i tłumacz polskiej literatury.

Arndt Freytag von Loringhoven, Ambasador Niemiec w Polsce a.D

Dr. Paulina Gulińska-Jurgiel (Aleksander-Brückner-Zentrum für Polenstudien, Halle).

Dr. habil. Robert ŻurekDyrektor Fundacji Krzyżowa

Zaproszeni dyskutanci nawiązywali do aktualnej sytuacji politycznej przywołując pamięć Władysława Bartoszewskiego – budowniczego mostów porozumienia pomiędzy Niemcami a Polską.

W niemieckim wydaniu książki „Kropla drąży skałę” zawarte zostały teksty, które Bartoszewski pisał na przestrzeni pół wieku: pierwsze powstały w połowie lat 60., a ostatni krótko przed jego śmiercią. Są one swoistym podsumowaniem doświadczeń autora: udokumentowaniem dramatycznej historii, której był uczestnikiem i świadkiem; oceną bolesnych przeżyć (również własnych); materiałem do spotkań i porozumienia, zwłaszcza między młodzieżą i ludźmi wolnymi od obciążeń wcześniejszych pokoleń; odbiciem działalności na rzecz dobrego sąsiedztwa i partnerstwa w obszarze wspólnej europejskiej kultury i tożsamości. Książkę można czytać na wiele sposobów – wybrać dowolny rozdział lub podążać za chronologią wystąpień Bartoszewskiego.

Na wspólnej drodze do dobrego sąsiedztwa poczyniono znaczne postępy, jednak w dzisiejszych czasach trudno mówić o normalności, skoro demagodzy i populiści niszczą dotychczasowy dorobek poprzednich rządów. Cytat z przysłowia „ciągłe kapanie powoduje niszczenie kamienia” to tytuł książki w wydaniu Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie) jakże trafnie określa aktualny stan stosunków polsko – niemieckich. Zwykłej normalności nam potrzeba, dialogu, kontaktów po obu stronach granicy, jako droga do porozumienia! Innej drogi do normalności nie ma!

 

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 387 Czytelników
Pin It