Pokolenie ‘89

Film dokumentalny „Pokolenie ‘89” Marii Zmarz – Koczanowicz pokazany został w Instytucie Francji w Berlinie 22 maja 2019. Film o charakterze  portretuje Generację Wielkiej Zmiany, pierwsze pokolenie, które swą dorosłość spędziło w III Rzeczypospolitej. Urodzeni około 1968 roku, dzisiejsi pięćdziesięciolatkowie w roku 1989 byli najczęściej na studiach. Tu zastała ich zmiana ustrojowa, dzięki której w pełni samodzielnie mogli zadecydować o swojej przyszłości. Zostać na uczelni? współtworzyć niezależne media albo organizacje pozarządowe? tworzyć prywatny biznes, nowe gałęzie przemysłu, jak reklama? zaangażować się w politykę? a może dekomunizować służby specjalne? Przyjrzeć się przedstawicielom „pokolenia ‘89”, dojrzewającym jeszcze w PRL-u, zaś w dorosłość wchodzącym w chwili powstania III RP, ich sukcesom i porażkom, lękom i nadziejom, to pokrótce opisać dwie dekady polskiej wolności.
Maria Zmarz-Koczanowicz na swych bohaterów wybrała grupę warszawskich inteligentów, niegdyś studentów historii, walczących o reaktywowanie NZS-u, wspólnie przeżywających patriotyczne uniesienia i pokoleniowe rozterki, później zaś wybierających najrozmaitsze drogi życiowe. Jest wśród nich m.in. Paweł Piskorski, były prezydent Warszawy; Szymon Gutkowski, dyrektor agencji reklamowej Corporate Profiles DDB; Marcin Meller, Jakub Wygnański, jedna z najważniejszych postaci polskiego środowiska organizacji pozarządowych…

 

Film prezentuje tzw. pokolenie 89 – generację wielkiej przemiany, której udziałem były takie wydarzenia jak pierwsze po wojnie wolne wybory, obalenie komunizmu i tworzenie się III Rzeczpospolitej. W czasie tych wydarzeń bohaterowie filmu byli najczęściej zaangażowanymi politycznie studentami i właśnie w tym okresie ich życia w Polsce nastał okres kolosalnej ustrojowej transformacji. Przedstawiciele tytułowego pokolenia 89 dojrzewali jeszcze w czasach PRL, natomiast w dorosłość przyjdzie im już wchodzić pod skrzydłami rodzącej się właśnie, wolnej Rzeczypospolitej. W jednej chwili należący do Niezależnego Stowarzyszenia Studentów młodzi ludzie z rozpolitykowanych idealistów muszą stać się mężami stanu, współtwórcami nowego ustroju, rodzącego się właśnie biznesu, wolnych mediów, czy nowego aparatu państwowego.

https://www.filmweb.pl/film/Pokolenie‘89

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 302 Czytelników
Pin It