Najważniejszym wydarzeniem historycznym w dziejach narodu polskiego było odzyskanie Niepodległości w 1918 roku, które obchodzone jest nie tylko w ojczystym kraju, ale wszędzie tam gdzie znajdują się polskie skupiska. Wydawać by się mogło, że Polacy mieszkający poza krajem, na Zachodzie zwłaszcza, nie są sentymentalni i nie noszą w sobie tej osobliwej, pełnej liryzmu nostalgii za tym co ojczyste, rodzime, swojskie. Pod tym względem niczym nie różnimy się od rodaków w Polsce, rocznice i ich obchody w kraju emigracji Polacy organizujemy z potrzeby serca oraz wspólnego świętowania. W tym historycznym dniu chcemy być RAZEM, jesteśmy Polakami w multikulturowym społeczeństwie Berlina. Być Polakiem za granicą to nieustanne potwierdzenie tego, że jest w nas zakodowany duch polskości. To siła płynąca z ojczyźnianych więzi.
Z okazji Narodowego Swięta Niepodległości Polska Rada Związek Krajowy w Berlinie w niedzielę 10 listopada br. w Katharina – Heinroth – Grundschule zorganizowała tradycyjnie koncert dla Polonii i Polaków, w którym udział wzięli: zespół folklorystyczny „Krakowiacy”, niemiecko – polski chór „Spotkanie” oraz zespół muzyczny „Bloody Kishka” z pieśniami patriotycznymi.
Należy mocno pokłonić się tym organizatorom, którzy na wspólne świętowanie zaprosili Polaków i Polonię w tym ważnym historycznym dniu. Przewodniczący Polskiej Rady Ferdynand Domaradzki z członkami Zarządu zadbali, by było uroczyście, w iście polskim duchu. Nie zabrakło symboli narodowych, polskiej flagi, wystawy o twórcach Niepodległej, scena zawierała symbole narodowe. Także w tym roku przybyła licznie Polonia, Niemcy i Polacy, dorośli z gromadą dzieci, by zaśpiewać hymn, pieśni patriotyczne i opowiadać o naszej historii.
W części artystycznej podziwialiśmy fantastycznie wykonane polskie tańce ludowe w wykonaniu zespołu folklorystycznego „Krakowiacy” pod kierownictwem Ewy Kampes, która promuje folklor polski sięgając do bogactwa narodowych tańców i śpiewów. Zespół „Krakowiacy” z Katharina –Heinroth-Grunschule od lat towarzyszy Polonii podczas licznych uroczystości z okazji świąt państwowych i wydarzeń kulturalnych. Z wielką przyjemnością patrzono, z jaką gracją i pasją wykonują skomplikowane układy taneczne. To ewidentna zasługa Pani Kampes, która dba o wysoki poziom artystyczny prezentowanych tańców.
Największe wrażenie i podziw wzbudził chór polsko – niemiecki „Spotkanie” prowadzony przez Agnieszkę Wolf, który w swoim repertuarze zaprezentował pieśni, jak: Piękna nasza Polska cała, Czerwone Jabłuszko, Pieśń poranną i wieczorną, Prząśniczke Stanisława Moniuszki. Licznie zgromadzonej Polonii towarzyszyło ogromne wzruszenie podczas wykonania pieśni „Modlitwa i pokój” Norberta Blacha. Chór od 30 lat koncertuje po Polsce i Niemczech, członkami chóru są w 90% Niemcy, a w 10% Polacy. Od momentu założenia chóru jej członkowie poprzez śpiew, promowanie polskiej historii, kultury i polskich krajobrazów realizują szczytną misję, jakim jest porozumienie pomiędzy narodami.
Uroczyste świętowanie zakończył zespół muzyczny Wojtka Zawadzkiego Bloody Kishka, który zaprezentował bogaty repertuar pieśni patriotycznych. Wspólne wykonanie pieśni legionowych w jej nowoczesnym brzmieniu stanowiło dla wielu Polaków walory natury uczuciowej.
Dzień Niepodległości to także czas refleksji nad samym sobą i Ojczyzną, której potęgą są jej obywatele. Ci, którzy angażują się w dzieło polskiej kultury i pamięci historycznej należą się słowa uznania i podziękowania. Viva Polonia!
Komentarze
Artykuł przeczytało 1 567 Czytelników