Wielki patriota – Jan Kiepura

Jan Kiepura – legendarny tenor i śpiewak występował na najważniejszych scenach operowych świata i w hollywoodzkich filmach. Był prawdziwą gwiazdą swojej epoki. Jan Kiepura to dobry przykład patriotyzmu – zostawił po sobie trwały ślad, by pozostać na zawsze w pamięci wśród bywalców hotelu Patria (z łac. Ojczyzna ) oraz mieszkańców Krynicy Zdroju. Za pieniądze zarobione na scenach świata w okresie międzywojennym, wybudował w Krynicy-Zdroju willę „Patria”, kosztującą trzy miliony dolarów. Takich potrzeba nam patriotów!

 

 

Jan Kiepura zajmuje szczególne miejsce w pamięci mieszkańców Krynicy oraz odwiedzających ją gości. Krytycy nazywali go „Fenomenem”, „Krezusem głosowym” i „Drugim Caruso”. Ten niezwykle popularny na całym świecie śpiewak  – w Krynicy Zdroju nie był zwykłym kuracjuszem przyjeżdżającym regularnie na wypoczynek, ale mieszkańcem uzdrowiska. W 1933 r. stanęła tu na ul. Pułaskiego 35 luksusowa willa „Patria” (czyli Ojczyzna) projektu Bohdana Pniewskiego. Śpiewak chciał w ten sposób wyrazić swoje przywiązanie do ojczyzny, za którą w czasie ciągłych, dalekich podróży zawsze tęsknił. Dochód ze swych licznych koncertów prawie w całości przeznaczał na cele charytatywne – m. in. budowę gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie, pomoc biedakom, czy powodzianom. Angażował się w liczne akcje, które dzięki niemu nabierały rozgłosu (np. zbiórki pieniędzy na Fundusz Obrony Narodowej przed wybuchem II wojny światowej.

Jego krynicka willa odwzorowywała najnowocześniejsze hotele szwajcarskie i austriackie. Jan Kiepura zajmuje szczególne miejsce w pamięci mieszkańców Krynicy oraz odwiedzających ją gości. Krytycy nazywali go „Fenomenem”, „Krezusem głosowym” i „Drugim Caruso”. Ten niezwykle popularny na całym świecie śpiewak  – w Krynicy Zdroju nie był zwykłym kuracjuszem przyjeżdżającym regularnie na wypoczynek, ale mieszkańcem uzdrowiska. W 1933 r. stanęła tu na ul. Pułaskiego 35 luksusowa willa „Patria” (czyli Ojczyzna) projektu Bohdana Pniewskiego. Śpiewak chciał w ten sposób wyrazić swoje przywiązanie do ojczyzny, za którą w czasie ciągłych, dalekich podróży zawsze tęsknił. Dochód ze swych licznych koncertów prawie w całości przeznaczał na cele charytatywne – m. in. budowę gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie, pomoc biedakom, czy powodzianom. Angażował się w liczne akcje, które dzięki niemu nabierały rozgłosu (np. zbiórki pieniędzy na Fundusz Obrony Narodowej przed wybuchem II wojny światowej.

Jego krynicka willa Posiadała windy, centralne ogrzewanie i centralę telefoniczną, co było w owych czasach wielkim luksusem. Patria została wyposażona w widokowy taras na dachu i ekskluzywne obrotowe drzwi wejściowe, a w jej wnętrzach do dziś zachwyca marmur i alabaster. Gdy sławny śpiewak przybywał tu – do swego jedynego polskiego domu, pod Patrią gromadziły się tłumy wielbiących mistrza mieszkańców i kuracjuszy. Kiepura występował często na deptaku, gdzie dziś stoi muszla koncertowa z jego płaskorzeźbą.

Sukces Jana Kiepury urósł do ogromnych rozmiarów dzięki mieszance jego niezwykłych cech – niepowtarzalnemu głosowi, wielkiej muzykalności, a także poczuciem własnej wartości i wspaniałemu kontaktowi z publicznością. Dużą część swoich honorariów przekazywał na cel wspierania młodych i zdolnych artystów. Cały czas był sercem blisko swojej ojczyzny; w kraju swego dzieciństwa, gdzie również pragnął być pochowany. Jego ostatnia wola została spełniona – w 1966 r. spoczął na Powązkach w Warszawie.

W lipcu 2004 r. został odsłonięty w Krynicy Zdroju pomnik Mistrza Jana, który ukazuje go śpiewającego z uniesioną w górę ręką. Swoistym muzycznym i duchowym pomnikiem, zbudowanym przez Stefana Półchłopka, kryniczanina zwanego „Magistrem” jest odbywający się nieprzerwanie od 1967 r. Festiwal im. Jana Kiepury. Żródło: www.krynica/jankiepura

 

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 361 Czytelników
Pin It