30. Rocznica upadku Muru

W tym roku przypada 30. rocznica pokojowej rewolucji w Niemczech, która  po ponad 28 latach istnienia Muru berlińskiego doprowadziło do upadku w nocy 9 listopada 1989 roku. Wydarzenie to było wielkim świętem podzielonego społeczeństwa – na ulicach panował niewyobrażalny entuzjazm, ludzie się cieszyli nadejściem nowych czasów. To właśnie w tym miejscu, w centrum Berlina, na Alexanderplatz 4 listopada 1989 roku setki tysięcy mieszkańców NRD demonstrowało na rzecz wolności i demokracji.

Tegoroczne obchody  zainaugurowane zostały 4 listopada w wielu historycznych miejscach Berlina. Na Alexanderplatz z udziałem burmistrza Michaela Muellera w okolicznościowym przemówieniu wskazał na odwagę uczestników tego największego zgromadzenia, jakie odnotowano w trakcie wschodnio niemieckiej pokojowej rewolucji. Zaznaczył, że z Berlina, jako miasta wolności powinien pójść w świat sygnał, że „walczymy przeciwko wszelkim formom wyobcowywania”.

Codziennie, w godzinach wieczornych na Alexanderplatz wyświetlana będzie projekcja wideo, która pozwali widzom na ponowne zanurzenie się w atmosferę historycznego wiecu. Pamięć i atmosfera dawnych wydarzeń powróci, dzięki wielkoformatowym projekcjom wideo 3D, animacjom i efektom dźwiękowym.

Podczas festiwalu odbędzie wiele koncertów, wystaw plenerowych, warsztatów, pokazów filmów oraz rozmowy z dawnymi świadkami oprowadzający po historycznych miejscach.

9 listopada 2019 r. w 30. rocznicę upadku muru, w miejscu pamięci na Bernauer Strasse prezydent Frank-Walter Steinmeier i kanclerz Angela Merkel uczczą osoby, które zginęły przy próbie ucieczki na Zachód. Tego samego dnia wieczorem pod Bramą Brandenburską odbędzie się wielki koncert symfoniczny Filharmonii berlińskiej i znanych zespołów muzycznych oraz pokaz instalacji artystycznej Patricka Shearna o nazwie „Visions in Motion”,  którego przesłaniem jest upowszechnianie idei edukacji pokoju.

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 420 Czytelników
Pin It